Güreşiyorum Portre 206.Bölüm Mustafa Berber

Güreş İ Yorum /Portre; 206. Bölüm. Mustafa BERBER; Disiplin önde gelir, her şeyin en iyisi olması için çaba sarf eder yani mükemmeliyetçi olma yolunda. Güreşçi, antrenör ve idareci. Sivas /Pamuk Pınar GEM’ den yetişme, Mustafa BOYLU ,Sedat ÜÇÜNCÜOĞLU’ nun öğrencilerinden. Özellikle Samsun GEM’ de ;Onun için; Öğrencileri; Anılar olarak; “ Onların hayatlarına dokundu .Otuz kişi üç gün evinde kaldık. Her odaya yatak serdi. Odalara soba aldı ve soba yaktı. Sert duruşu olduğu için korkardık. Ama daha çok saygı duyardık. Adaleti ,israf etmemeyi ondan öğrendik. Ailesinden ,evlatlarından bizi kesinlikle ayırmadı. Üç gün otuz kişi bizi evinde misafir etti.”
Devam ediyoruz.
Samsun ve Artvin GSİM’ de teknik adam olarak görev yaptı. Yaşar Doğu GEM’ de, Yusufeli SEM’ de, Ordu SEM, Yıldız ve genç(Sorumlu) milli takım antrenörlüğü ve şu an Ayvacık Gençlik ve Spor İlçe Müdürü olarak görev yapmakta. (Samsun B. Belediyesi/Koordinatör)
1975 samsun/Çarşamba doğumlu) Üç çocuk babasıdır.
Ailede oğlu Alperen güreşiyor. Minikler /Avrupa/1. Ve Yıldız Avrupa/3. Oldu.
Başlıca yetiştirdiği güreşçilerden bazıları;
Fatih ÜÇÜNCÜ; Enes BAŞAR, Şerif KILIÇ, Furkan BAYRAK, Doğuş AYAZCI, Müslüm ALIMLI, Özkan KURT, Erkan ERGEN VE DİĞER(Tamamı ektedir. )
Mustafa BERBER ; Güreşçiliğinden itibaren ,sebatkar, sabırlı mütevazi ve beyefendi biri olarak hayatını idame ettiriyor.
“Mustafa BERBER” ’ ın kendi ifadesi ile detaylı hayat ve anıları ..
-1995-1999 :Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, 19 Mayıs Üniversitesi SAMSUN
-1988-1994:Sivas Pamukpınar Öğretmen Lisesi (Sivas Güreş Okulu)
-1998-2005: Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Fahri Antrenörlük ,
-2006-2011: Samsun GSİM’ de sözleşmeli antrenör olarak görev ,
-1999-2019: Yaşar doğu güreş eğitim merkezinde, ekip arkadaşlarımla birlikte çalıştığı süre içerisinde Başarılı sporcular: Mehmet UYAR, Fatih ÜÇÜNÇÜ, Özkan KURT, Malik ALVER, İbrahim BIYIK, ENES BAŞAR, SERKAN AYDEMİR, ŞERİF KILIÇ,SEDAT ÖZDEMİR,FURKANBAYRAK, DOĞUŞ AYAZCI, isimli sporcular dereceler aldılar.
-YUSUFELİ SEM’ de çalıştığı süreç içerisinde ekip arkadaşları ile birlikte çalıştığı sporcular ERKAN ERGEN,ONUR ALKANOĞLU,MUHAMMET ALİ GÜNGÖR,YAVUZ FATİH ŞENTÜRK isimli sporcuların altyapı antrenörlüğünü yaptı.
-ORDU SEM’ de merkezinde çalıştığı süre içerisinde ekip arkadaşları ile birlikte MÜSLÜM ALINLI,MEHMET BOLAT,AYTEKİN YILDIZ,gibi birçok sporcunun altyapı antrenörlüğünü yaptı.
-2015-2019 :Tekrar Samsun Yaşar DOĞU Sporcu Eğitim merkezine başlayarak ekip arkadaşları ile birlikte başarılar elde ettiği sporcularla
-Samsun B. Belediyesi Gençlik ve Spor koordinatörlüğünü yürütmekte.
: OKTAY DEMİR,BEHREM BERATİ İNAÇ, BORA YILMAZ,ENİS DEMİR,ALPEREN BERBER.ABDULLAH ATEŞ,UMUT ÇELEM,HÜSEYİN AVNİ ÇİL,GALİP ÇAKIR,ÖMER TATAR,RAMAZAN EREN ÖZYAVUZ,MUHAMMET BIYIK,HÜSEYİN KEREN AKÇA,RAMAZAN EREN ÖZYAVUZ,TAHA KAPLAN,UMUT CAN İŞLER,ABDUL KADİR GÜNDEN ‘emeği geçti.
-2008-2010 : Yıldızlar Greko-Romen Güreş Milli Takım Antrenörü olarak görev yaptı.
-2009-2010: Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi Takım halinde Türkiye şampiyonu oldu.
-2011-2012: ARTVİN Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlüğünde sözleşmeli güreş antrenörü olarak görev yaptı.(Geçici görevlendirme)
2013-1014 :Geçici görevlendirme ile ORDU Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlüğünde Kadrolu Güreş antrenörü olarak görev yaptı.
-2014-2018 yıllarında Tekrar Samsun Gençlik ve Spor İl müdürlüğünde Antrenör olarak yaptı.
-2017-2019 yıllarında Gençler Greko-Romen Güreş Milli Takım Teknik direktörlüğü görevini yürütttü.
2019-2020yılları arasında Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Antrenör Takip Merkezinde Şef olarak görev yaptı.
1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Ayvacık Gençlik ve Spor İlçe Müdürü olarak görev yapmakta.
-5.Kademe Teknik direktörlük belgesi, Uluslar arası 1. Kademe Antrenörlük belgelerine sahip.

Ailede güreş yapanlar; Grekoromen stilde ;
Oğlu Alperen BERBER; Minikler Avrupa /1. Ve Yıldızlarda Avrupa /3.

Gelelim
Anılara;
Enes Başar:
Güreş Eğitim Merkezi zamanları kış ayları bir gün elektrik ,su ,doğal gaz anlayacağınız her şey kesildi.
Üç gün gelmeyecek dediler.
Tabi hava çok soğuk.
Durum böyle olunca ,Mustafa hoca aldı bizi evine götürdü.
Otuz kişi üç gün evinde kaldık.
Her odaya yatak serdi.
Odalara soba aldı ve soba yaktı.
Üç gün otuz kişi bizi evinde misafir etti.
Bu asla unutamayacağım anılarım arasındadır.
Allah razı olsun .
İyi ki Mustafa Berber hocamız la yollarımız kesişmiş.

Furkan BAYRAK;
Güreş Eğitim Merkezinde;
Zorlu zamanlarımızda kendi çocuğundan bizi ayırt etmezdi.
liseye gittiğimiz zamanlarda ,yol uzak olduğu için kendi aracıyla bizleri okula kadar bırakırdı. Sert duruşu olduğu için korkardık.
Ama daha çok saygı duyardık.
Adaleti ,israf etmemeyi ondan öğrendik.
Hayatlarımıza güzel dokundu.
Güreşçi olmayan başka iş uğraşlara yönelen arkadaşlarımıza da her zaman yardımcı oldu. Bizim için yeri farklıdır ve öyle kalacaktır .
İyi ki varsınız Mustafa hocam..

Şerif KILIÇ
Güreş Eğitim Merkezinde yıllarca onun kanatları altında büyüdük.
Bize hep yardımcı oldu.
Ailesinden ,evlatlarından bizi kesinlikle ayırmadı.
Sporcularından hiç bir zaman desteğini esirgemedi.
Yıllar geçmesine rağmen güreş etiğimden mezun ettiği sporcularının dahi hiç bir zaman peşini bırakmadı.
Destek olmaya devam etti.
Hasta olduk başımızda durdu evine götürdü.
Bizzat kendisi iyileşme süreçlerimizde yanımızda oldu.
Sakatlıklarda yanımızdan hiç ayrılmadı.
Bu herhangi bir kişi için değil tüm sporcuları İçin geçerli.
Böyle bir antrenörün elinde yetiştiğimiz için gerçekten şanslıyız bize verdiği emekleri hiç bir zaman unutmayıp hep değerini bileceğiz.
Her daim seni hatırlayacağız hocam.

1.Mustafa BERBER ‘den;
Güreşi çok ama çok seviyorum.
Anamdan bir daha doğsam yine güreşçi olurdum.
Camiaya selam ve sevgilerimle.
Türk sporu ve güreşine elimizden geldiği kadarı ve gücümüzün yettiği kadarı katkı sunmaya devam edeceğim diyor.
Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org

BASINDAN
Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, 2016 U-23 Avrupa 3.sü grokoremen stilde milli güreşçi Ankara ASKİ Spor Kulübü sporcusu Enes Başar ile görüştü. Gençlik Spor İl Müdürlüğü Güreş Antrenörü Mustafa Berber ve Çarşamba Belediyesi Güreş Takımı Antrenörü İsmet Aykul’un da katıldığı ziyarette Başkan Dündar, genç sporcuya yakın ilgi gösterdi.
– https://www.youtube.com/watch?v=lcosVuMnOck
-Genç Milli Grekoromen Güreş Takımı, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına Bilecik’in Söğüt ilçesindeki kamp çalışmalarıyla hazırlanıyor.

Milliler, 27 Haziran-2 Temmuz tarihlerinde Almanya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası ile 1-6 Ağustos’ta Finlandiya’da yapılacak Dünya Şampiyonası’na katılacak.

Söğüt Spor Salonu’nda çalışmalarını sürdüren milli takımda, 18-20 yaş grubundan 65 sporcu yer alıyor. Günde çift antrenman gerçekleştiren sporcular, taktik ve dayanıklılık üzerine çalışmalar yapıyor.

Milli Takım Teknik Sorumlusu Mustafa Berber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 Rio Olimpiyatları’nda 5 madalya kazandıklarını, 2020 yılında yapılacak olimpiyatlarda ise 8 madalya kazanmak istediklerini belirtti. Haber

– Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi – Sporcuların antrenmanından detaylar – Antrenör Sadık Başkaya ile röportaj – Sporcular Galip Top ve Alperen Berber ile röportajŞampiyon güreşçiler Yaşar Doğu’nun izinden gidiyor – Türk güreşinin efsane isimlerinden Yaşar Doğu’nun memleketi Samsun ‘un Kavak ilçesinde adının verildiği merkezde, yeni şampiyonlar yetiştiriliyor – Güreş antrenörü Sadık Başkaya:”Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi’nde 15 yılda ulusal ve uluslararası arenada başarı kazanmış yaklaşık 150 şampiyon yetişti”SAMSUN (AA) – MUSTAFA ÇAVUŞ – Türk güreşinin efsanelerinden Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu Yaşar Doğu’nun adıyla, memleketi Samsun ‘un Kavak ilçesinde faaliyet gösteren merkezde, başarılı sporcular yetiştiriliyor.Ay – yıldızlı mayoyla
– https://www.dailymotion.com/video/x707ffv

-Kavak Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi sporcusu Alperen Berber, U-15 Yaş Greko-Romen Güreş Avrupa Şampiyonası’nda bütün maçlarını kazanarak altın madalyanın sahibi oldu
Polonya’da yapılan U-15 Yaş Greko-Romen Güreş Avrupa Şampiyonası’nda Kavak Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi sporcusu Alperen Berber zorlu rakiplerini geride bırakarak Avrupa Şampiyonu olma başarısına imza attı. Şampiyonada 57 kiloda tüm maçlarını kazanan Alperen Berber finalde güçlü Rus rakibini de yenerek Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyanın sahibi oldu. Ay-Yıldızlı formayla bayrağımızı göndere çektiren Samsunlu Alperen Berber’i Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu bugün Çarşamba Havalimanı’nda çiçeklerle karşılayacak.

-Şampiyon güreşçiler Yaşar Doğu’nun izinden gidiyor
Türk güreşinin efsane isimlerinden Yaşar Doğu’nun memleketi Samsun’un Kavak ilçesinde adının verildiği merkezde, yeni şampiyonlar yetiştiriliyor.
– https://www.aa.com.tr/tr/spor/sampiyon-guresciler-yasar-dogunun-izinden-gidiyor/1357867

Sonuç olarak;
206.Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Mustafa BERBER ’ ı bu kez ele aldık.
İlk kez Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık.
Güreşiyorum/Portre adı altında güreşçi, şampiyon, idareci, hakem, yağlı güreşçi, kardeş ve akraba olanlar dahil; Federasyon Başkanları ,Dünya Güreş birliğinde(UWW-CELA) görev yapanlar ,öğretim görevlileri ve diğer tam “205” çok değerli birbirinden seçkin ,Türk sporunun lokomotifi olan güreşe emek vermiş değerli güreşin gönül dostlarını başta ; www.guresiyorum.com ile sosyal medya sayfalarımızda yayınladık ve kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Hedef nasip olur ise 300 ve …..
Daha önce dediğimiz gibi biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşmişti. Adeta bütünleşmişti. portreler. Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Yine nasip olursa ;
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de kitap inşallah..
Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ; Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim. Allah ömür nasip ederse..

Ata KARATAŞ TGF –Grekoromen Güreş Milli Takım(A+U23)/Koordinatör /2007-2021 Güreşte 51 Yıl (1970-2021) İGİK’ te güreşçi/Teknik adam, Öğretmen, İst. İHL-Melek HATUN İÖO/Güreş Antrenörü, Türkiye Gazetesi/Güreşiyorum Köşesi, Kırklareli-İst.-Ş. Urfa /Gençlik ve Spor-TGF/Yönetim Kurulu, Teknik Kurul, TGF/Koordinatör, (Mastır Plan )-Sosyal Medya;10 Kalem , 4 Kitap ve diğer(Vefa-Alaçam Lisesi-Ata.Eğt.Fak.)Güncel Mobil ; 05327757725(Whatsaap)-05053690202 (Mesaj) -Güreşiyorum köşe yazım-İnternet sitem www.guresiyorum.com, atakaratas53@gmail.com https://www.facebook.com/…//www.facebook.com/guresiyorum
Twiter-https://twitter.com/AtaAtakaratas53 -İnstagram https://www.instagram.com/atakaratas53/ – Whatsaap; 05327757725 -0505 3690202
YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCNYlEJ9orMuddHXYL8iUyig Linkedin https://www.linkedin.com/in/ata-karatas-319017a1/

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun