Güreş Türk sporunun lokomotifidir.

Olimpiyat başarısı için sinyal!

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, 2016 Rio Olimpiyatları’nın provası niteliğindeki ABD’nin Las Vegas’tan 3 altın madalyayla dönülmesi hakkında, “Böyle bir şampiyonada 3 altın almak büyük bir anlam ifade ediyor. Bu, olimpiyatlarda başarılı olacağımızın da bir işaretidir” dedi

Aydın yaptığı açıklamada, Türk güreşçilerin ABD’deki şampiyonada önemli başarılar elde ettiğini söyledi.

Ağır sıklette Rıza Kayaalp’in yıllardır yenilmeyen efsane Kübalı Lopez’i devirerek şampiyon olduğunu belirten Aydın, şöyle devam etti:
“Yine ağır sıklette Taha Akgül hiç kimseye puan vermeden finalde sayı tuşu ile dünya şampiyonu oldu. 33 yaşında olmasına rağmen Selçuk Çebi büyük bir azimle, gayretle, disiplinli çalışmayla yeniden 3. kez dünya şampiyonluğu elde etti. Bu 3 şampiyonluğun ayrı ayrı anlamları var. Bütün güreşçilerin Selçuk Çebi’yi örnek almasını istiyorum çünkü Çebi, 33 yaşında olmasına rağmen büyük bir azimle çalışarak, inanarak 3. kez dünya şampiyonu oldu. Çalışıp inandıktan sonra başarı elde edilebiliyor.”

Musa Aydın, 2016 Olimpiyatları’nın, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacağını hatırlatarak, “Elimizdeki kadro çok güzel. Dünya Şampiyonası, olimpiyatın provası niteliğindeydi çünkü olimpiyattan önce son Dünya Şampiyonası’ydı. Burada kota vardı. İlk 6’ya giren, olimpiyat vizesi alacaktı. Böyle bir şampiyonada 3 altın almak büyük bir anlam ifade ediyor. Bu, olimpiyatlarda başarılı olacağımızın da bir işaretidir” değerlendirmesinde bulundu.

“Güreş, Türk sporunun lokomotifidir”
Musa Aydın, miniklerde 2 bin kişinin Türkiye Şampiyonası’na katılmasına rağmen bu potansiyelin diğer yaş gruplarına taşınamadığına dikkati çekti.

Dünya Şampiyonası’nda başarılı olan sporcuların alternatiflerinin bulunmadığını ifade eden Aydın, şöyle konuştu:
“Allah korusun bir sporcumuz sakatlanırsa onun yerine koyabileceğimiz bir sporcumuz yok. Bu bizi üzmekte. Büyük bir süratle olimpiyatlara hazırlanırken günümüzü değil, geleceğimizi de kurtarmak istiyoruz. Türk güreşinin geleceğini sağlam temellere oturtmak istiyoruz. Bursa’da grekoromende bir olimpiyat hazırlık merkezimiz var. Yıldızlarda serbestte Kahramanmaraş’ta bir merkezimiz var. Şimdi bu merkezleri, yıldızlarda ikiye, hem grekoromen hem de serbestte ikişerden dördere, gençlerde ise birerden ikişere çıkartacağız. Bunun yanında pilot iller seçerek gündüzlü merkezler açacağız. Alt kademeden çocukları alarak onları milli takımlara taşıyacağız. Serbestte Dağıstan’dan antrenörler alacağız. Temelde güreşi biz öğreteceğiz.”

Aydın, güreş sporunun her ilde gelişmesi için gereken adımları atacaklarına değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Güçlü bir oluşturduk. İnşallah bu ekiple Türk güreşini Rio’da zirveye taşıyacağız. Gelecekle ilgili altyapıda büyük bir çalışmamız var. Spor Lisesi adı altında iki güreş lisesi açmak istiyoruz. Biri grekoromenlere biri de serbestlere ait olacak. Burada, olimpiyatlarda yarışacak sporcular eğitim görecek. Bütün bunları gerçekleştirirsek öyle inanıyorum güreş eski günlerine kavuşacak. Türk spor tarihine baktığımızda 36 olimpiyat altın madalyası var, bunların 29’u güreşte. Güreş, Türk sporunun lokomotifidir. Güreş olmazsa madalya da olmaz.”

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun