GÜREŞİYORUM(V.).
BÖLÜM Perşembe, Cuma ve Cumartesi Pazar günleri; Olimpiyat Oyunları(İlk üç),Dünya ve Avrupa Şampiyonları ile ilgili Tarihi ve İstatistiki önemli bilgileri Arşivlemeniz için “Yusuf TAŞKAN” beyle beraber düzenleyip sizlere
1. -2. -3. Ve 4. Bölümleri sunmuştuk.
“2024 33.PARİS OLİMPİYAT OYUNLARINA 480 GÜN KALA “…
Lütfen Arşivleyelim olur mu ?…
İşte BEŞİNCİ bölüm; Üç stilde de ;
U23 ve U20 Gençler ile diğer takım ve ferdi madalyalar ile ilkler ve Cumhuriyet öncesi…
U20 Gençlerde Takım:
-1992 Dünya Cali /Serbest stilde takım olarak TÜRKİYE 1.ci Oldu.
Grekoromende de 2008’ de İstanbul’ da U20 Gençler..
Avrupa’da,
2014 Polonya’ da Serbest Milli Takımımız Avrupa 1.cisi Olmuştu.
( Barış KAYA – Altın Madalya) 2 Gümüş 3 Bronz Madalya)
KADINLARDA
2022 ‘ Filibe’de
U23 Türkiye Takım halinde Avrupa Şampiyonu oldu.
GREKOROMENDE
2023 Bükreş’te U23 Takımımız Avrupa Şampiyonu oldu.
– Yasemin ADAR ilk Avrupa (2016) ve Dünya Şampiyonu ( 2017)’de oldu.
U20 Gençlerde Serbest Stilde 1992 Cali – Kolombiya İlk kez Takım Dünya Şampiyonu olduk.
1 Altın, 4 Gümüş,
2 Bronz ve toplamda 7 Madalya.(T.D.Avni TARHAN)
GREKOROMENDE ; 2008 İstanbul’da İlk kez U20 Gençler Takımımız Dünya Şampiyonu oldu.
3 Altın 3 Bronz, Toplam 6 Madalya ile
Altın Madalyalar;
Rıza KAYAALP ,
Rahman BİLİCİ ,
Ahmet TAÇYILDIZ
2014 Polonya’da;
Gençlerde ilk kez Takım halinde , SERBEST Stilde Avrupa Şampiyonu olduk.
KADINLARDA ; Kadınlarda Avrupa’da ilk Madalyamız
Zarife Yıldırım (Bronz) Madalya
Yıldızlar U17 ilk Avrupa Şampiyonu Evin Demirhan 2010 Sarayova – BOSNA Hersek ‘te..
U20 Kadınlar Gençlerde ilk Avrupa Şampiyonu 2013’te Buse TOSUN oldu
-Yıldızlar ( U17)
U17 ilk Avrupa Şampiyonu Evin Demirhan 2010 oldu.
U23 Avrupa’da İlk Altın Madalyamız
2016 ( Ruscuk) Bulgaristan
Evin DEMİRHAN
Buse TOSUN ÇAVUŞOĞLU
İlk Dünya Şampiyonu
Evin DEMİRHAN (2017 Yılında..) Polonya’da
Yıldızlar ilk Dünya Şampiyonumuz
2021 Selvi İLYASOĞLU
Milenyumda
2000 Sydney- (Avustralya) Olimpiyatlarında;
İlk Madalya.
Serbest Stilde BRONZ :
Adem BEREKET ile kazandık.
İlk ALTIN Madalyamız ;
Hamza YERLİKAYA oldu.
20. Yüzyılda
SON ŞAMPİYONLARIMIZ
1999 Minsk- Avrupa Şampiyonu
Grekoromende :
Hamza YERLİKAYA
Serbest Stilde ; Minsk’te
Harun DOĞAN
1999 DÜNYA ŞAMPİYONU
ALTIN MADALYA
Grekoromende ;
Nazmi AVLUCA
( Yunanistan ‘da)
Serbest Stilde ;
Harun DOĞAN
1999 ( Ankara’da)
G- 21. YÜZ YIL
21. Yüzyılda
İlk Avrupa Şampiyonumuz.
Grekoromende ;
2001 İstanbul
Şeref EROĞLU ,
Hamza YERLİKAYA
Serbest Stilde
2002 Bakü’de
Altın Madalya ;
Arif KAMA
21. Yüzyılda Olimpiyatlarda
Serbest Stilde
İlk Altın Madalyamız
2008 Pekin Olimpiyat ;
Ramazan ŞAHİN
21. Yüzyılda ilk Dünya Şampiyonu
Grekoromende :
2002 Moskova’da ;
Mehmet ÖZAL
Serbest Stilde
2005 Budapeste’ de ;
Aydın POLATÇI
Hamza YERLİKAYA ( 3. Dünya Şampiyonluğu )
KADINLARDA
Büyüklerde ilk kez
2022 Budapeste’ de ;
Takım olarak Avrupa Şampiyonu olduk
Kadınlarda
U23 Avrupa ilk kez
Takım olarak ;
2022 Bulgaristan Filibe’de Avrupa Şampiyonu olduk
GREKOROMENDE
U23 İlk Avrupa Şampiyonumuz ;
2015 Fatih BAŞKÖY
Serbest Stilde ;
2016 Muhammed Nuri KOTANOĞLU
Kadınlarda
U23 İlk Dünya Şampiyonu :
Evin DEMİRHAN YAVUZ
Grekoromende ;
U23 İlk Dünya Şampiyonumuz
2017 Yılında;
Fatih CENGİZ ve Burhan AKBUDAK
MİNDERDE VE KIRKPINAR ŞAMPİYONLARIMIZ
( Başpehlivanlar )
İrfan ATAN
Adil ATAN
İbrahim KARABACAK
Hamit KAPLAN
İsmet ATLI
Hasan GÜNGÖR
Ahmet AYIK
Mehmet GÜÇLÜ (1980)
Hüseyin ÇOKAL ( 1982, 1983, 1984)
Recep KILIÇ (1987)
Reşit KARABACAK
Kenan ŞİMŞEK (2003) ,
Aydın POLATÇI
Vedat ERGİN (2001)
Şaban YILMAZ (2005)
Recep KARA ( 2004, 2007, 2008, 2016)
Mehmet YEŞİLYEŞİL ( 2009, 2010),
Ali GÜRBÜZ (2011, 2012, 2019, 2021)
Rıza YILDIRIM ,
Şaban DONAT
Fatih BAKIR ,
İsmail GÜZEL
Atilla GÜZEL
Fatih ÇAKIROĞLU , Serhat BALCI
Yusuf Can ZEYBEK,
Cenk İLDEM, Feyzullah AKTÜRK.
Bundan sonraki BÖLÜM’de Tarihimizdeki
Avrupa Güreş Şampiyonalarında
4 Kez Serbest Stilde
3 Kez Grekoromende
1 Kez Kadınlarda
Takım Avrupa Şampiyonu Ekiplerimizi tanıtacağız…
ZAGREB’e
DOĞRU
Bizi izlemeye devam ediniz
HERŞEY TÜRK GÜREŞİ İÇİN