SIKLETLER 6+6+6 OLACAK KAYNAK;www.fila-wrestling.com

SIKLETLER 6+6+6 OLACAK KAYNAK;www.fila-wrestling
Şimdi sayıları 6-6-6 tarafından Olimpiyat çevrelerinde bilinmektedir.
KISACASI SERBEST 6. BAYAN 6 GREKOROMEN İSE 6 SİKLET OLACAK….

Üç Olimpiyat Güreş disiplinler: Greko-Romen, Erkekler Serbest ve Kadın Serbest şimdi Oyunları için altı ağırlık sınıfları her var. Her erkek disiplinden biri kilo sınıf altı sayıları bile düşürülmüştür.ERKEKELERDEN BİRER SIKLET DÜŞECEK.
Sofia, Bulgaria (18 August). An entire generation of young women wrestlers woke up on Aug.
10th to find out their world had expanded and their Olympic dreams renewed.
The day before the IOC Executive Board had acted on a FILA request to add two weight classes to the women’s Olympic Programme.
And it goes into effect in three years in Rio de Janeiro.
New FILA President Nenad Lalovic had included this request in his communications with the IOC for the sport’s plans for 2020, if wrestling is voted into the Games in September.
However, he pushed for the new program in 2016, four years earlier, and the IOC Executive Board agreed.
It’s now known in Olympic circles by the numbers 6-6-6.
The three Olympic Wrestling disciplines:
Greco-Roman, Men’s Freestyle and Women’s Freestyle now have six weight classes each for the Games.
One weight class from each men’s discipline was reduced to even the numbers at six.
The FILA Technical Committee will designate the various weights at the FILA Congress in Budapest, Hungary, in about a month. The IOC will approve the classes in November for the 2016 Games.
“We have to respect that women’s wrestling is on a tremendous upswing, both on the mat and in popularity with fans and media,” said Lalovic.
“And, did any country qualify for all men’s classes in London? Having one fewer classe for the men’s disciplines means that we will have more quality with our entire program.”
Julia Salata, a U.S. Junior World Team member competing in the Junior World Championships in Sofia, said , “I am very excited about the expanded opportunity for women wrestlers at the Olympic Games. It reflects the growth of our sport for women worldwide.
I currently compete mostly at a non-Olympic weight, so this increases my chances to achieve my Olympic dream.
We are hopeful that wrestling remains on the Olympic program and we can further expand opportunity for men and women wrestlers in future Olympic Games.”
Saori Yoshida, a three-time Olympic gold medalist from Japan, and 10-time world champion said, “I’m happy.
Up to now we’ve only had four weight categories out of the seven (in the Olympic Games) and this has meant that a lot of wrestlers who have wanted to wrestle in the Olympic Games couldn’t.
I think many women wrestlers will have their passion re-ignited with this decision.”
Yoshida added, “If the rules are changed, I adjust my training to fit the rules.
Changing weight categories will be the same.
It’s not a matter of whether I fit or don’t fit (a category).
I should create my physical condition to fit the category.”
Mexico’s Alejandro Romero Bonilla, who is competing in the Junior World Championships started wrestling six years ago when the national team coach came to her hometown of Tulancingo, Hidalgo, and recruited her for the national team.

“He said I looked very strong.” She went to practice that
afternoon to start her journey in the sport.
With this decision it is expected the national sports commission (CONADE) will designate more money for women’s wrestling for 2016.
“The 6-6-6 decision has motivated me to practice more and train more because this means I have more opportunity to be an Olympian,” Bonilla said.
“I’m getting strong for 2016…
but my goal is to be an Olympic champion in 2020.”
Russia’s Natalia Vorobieva, the Olympic Champion 2012 and European in Champion 2013 said, “I am glad that Olympic medals are distributed equally between three wrestling disciplines. It’s a very right decision.
The Olympic tournament in London showed that female wrestling was equal to men’s wrestling.
The girls will have more chances to perform at the Olympic Games and it means to have more motivation to practice our sport. It’s very important for development of female wrestling. “
India’s Lalita Haryana, who was third in the Asian Juniors and is competing in Sofia, has been wrestling for five years in her country’s rising wrestling program.
“I want to make the Olympic Games and win a gold medal, but I will need to extra time to get better and stronger.
Indian women are represented well and are given good places to live, good food and great training.
This is another good step for us.”
Adeline Gray, 2012 World champion and 2013 USA World Team member, said “Going to 6-6-6 is exciting for me.
Having those two extra spots at the Olympics will make a big difference and provide women with more opportunities in the sport. It was always difficult trying to squeeze women wrestlers into just four weight classes.
It was very difficult to wrestle at your optimum weight.
Many girls were caught between weight classes when going for the Olympics.”
She added, “This is a very important step for wrestling, and I am very hopeful that we can add more weight classes for the men and women in the future.”
The IOC sets the number of athletes at the Olympic Games at 10,500.
It allows changes within sports but the changes do not alter the number of athletes in the Games.
Sofia, Bulgaristan (18. Ağustos). Genç kadın güreşçi bütün bir nesil onların dünya genişletti ve Olimpiyat hayallerini IOC Yürütme Kurulu önceki gün kadın Olimpiyat Programı iki ağırlık sınıfları eklemek için FILA istek üzerine hareket etti. Ve Rio de Janeiro’da üç yıl içinde yürürlüğe girdi.DAHA ÖNCE DÖRT İDİ 2012 LONDRA’DA ŞİMDİ İKİ SIKLET DAHA EKLENDİ..

Yeni FILA Başkanı Nenad Laloviç 2020 spor planları için IOC ile olan iletişimde bu isteği dahil vardı, güreş Eylül ayında Oyunlar içine olarak ise. Ancak, dört yıl önce, 2016 yılında yeni bir program için itti ve IOC Yürütme Kurulu kabul etti.

Şimdi sayıları 6-6-6 tarafından Olimpiyat çevrelerinde bilinmektedir.
KISACASI SERBEST 6. BAYAN 6 GREKOROMEN İSE 6 SİKLET OLACAK….

Üç Olimpiyat Güreş disiplinler: Greko-Romen, Erkekler Serbest ve Kadın Serbest şimdi Oyunları için altı ağırlık sınıfları her var. Her erkek disiplinden biri kilo sınıf altı sayıları bile düşürülmüştür.ERKEKELERDEN BİRER SIKLET DÜŞECEK.

FILA Teknik Komite yaklaşık bir ay içinde, Budapeşte, Macaristan FILA Kongresinde çeşitli ağırlıkları tayin edecektir. IOC 2016 Oyunları için Kasım ayında sınıfları onaylayacaktır.KASIM AYI İÇERSİNDE YENİ SIKLETLER BELLİ OLACAK..İHTİMAL BUDAPEŞTEDE ÇALIŞMA YAPILACAK..

“Biz kadın güreş mat ve fanlar ve medya ile popülaritesi hem de çok büyük bir yükseliş, açık olduğundan saygı var,” Laloviç dedi. “Ve, herhangi bir ülkede Londra’da tüm erkek sınıflar için hak mı? Erkek disiplinler için bir az classe olan bizim tüm programı ile daha kaliteli olacağı anlamına gelir. ”

Julia Salata, Sofya Gençler Dünya Şampiyonası’nda yarışan bir ABD Gençler Dünya ¼ yelerinin, çok Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar güreşçiler için genişletilmiş fırsat heyecanlandırıyor “dedi. Dünya çapında kadınlar için spor büyüme yansıtır. Şu anda olmayan bir Olimpiyat ağırlık çoğunlukla rekabet, bu nedenle bu şansımı benim Olimpiyat rüya ulaşmak için artar. Biz güreş Olimpiyat programı kalır umutluyuz ve biz daha fazla erkek ve gelecekte Olimpiyat Oyunları kadınlar güreşçiler için fırsat genişletebilirsiniz. ”

Saori Yoshida, Japonya’dan üç kez Olimpiyat altın madalya ve 10 kez dünya şampiyonu mutluyum “dedi. Şimdiye kadar biz sadece yedi (Olimpiyat Oyunları) ve bu anlamına olduğu Olimpiyat Oyunları’nda yapamadım güreşmek istedim güreşçiler bir çok. Dört kilo kategorileri göz yaşadım Ben pek çok kadın güreşçiler kendi tutku bu kararı ile yeniden tetiklemiş olacak düşünüyorum. ”

Yoshida kuralları değişti, ben kurallara uyacak şekilde benim eğitim ayarlamak “dedi. Ağırlık kategorileri değiştirme aynı olacaktır. Ben (bir kategori) uygun ya da uymaz olmadığı meselesi değil. Ben kategoriye sığacak şekilde benim fiziksel durumu oluşturmanız gerekir. ”

Gençler Dünya Şampiyonası’nda yarışıyor Meksika’nın Alejandro Romero Bonilla, milli takım teknik direktörü Tulancingo, Hidalgo memleketi geldiğinde altı yıl önce güreş başladı ve milli takım için onu işe. “O çok güçlü görünüyordu dedi.” O uygulamaya gitti

spor onu yolculuğa başlamak için öğleden sonra. Bu kararla birlikte, ulusal spor komisyonu (CONADE) 2016 kadın güreş için daha fazla para tayin edecektir bekleniyor.

“6-6-6 karar daha pratik ve bir Olimpiya olmak için daha fazla fırsat anlamına gelir, çünkü daha fazla eğitmek için beni motive etti,” Bonilla dedi. “Ben 2016 güçlü alıyorum … ama amacım 2020 yılında bir olimpiyat şampiyonu olmaktır.”

Rusya’nın Natalia Vorobieva, Champion 2013 yılında Olimpiyat Şampiyonu 2012 ve Avrupa Olimpik madalya üç güreş disiplinler arasında eşit olarak dağıtılır sevindim “dedi. Bu çok doğru bir karar. Londra Olimpiyat turnuva kadın güreş erkek güreş eşit olduğunu gösterdi. Kızlar Olimpiyat Oyunları’nda gerçekleştirmek için daha fazla şansınız olacak ve bu bizim spor uygulama için daha fazla motivasyon var demektir. Bu kadın güreş gelişimi için çok önemlidir. ”
Asya Juniors üçüncü ve Sofya yarışıyor Hindistan’ın Lalita Haryana, ülkesinin yükselen güreş programı beş yıldır güreş edilmiştir. “Ben Olimpiyat Oyunları yapmak ve bir altın madalya kazanmak istiyorum, ama daha iyi ve daha güçlü almak için ekstra zaman gerekir. Hintli kadınlar iyi temsil ve yaşamak için iyi yerler, iyi yemek ve büyük eğitim verilmektedir. Bu bizim için iyi bir adımdır. ”

Adeline Gri, 2012 Dünya şampiyonu, 2013 ABD Dünya ¼ yelerinin, “6-6-6 gitmek benim için heyecan verici olduğunu söyledi. Olimpiyatlarda bu iki ekstra noktalar olan büyük bir fark yaratabilir ve spor daha fazla fırsat kadınların sağlayacaktır. Her zaman sadece dört kilo sınıfa kadın güreşçiler sıkmak çalışırken zordu. Bu optimum kiloda güreşmek çok zordu. Olimpiyatlar için giderken Birçok kız ağırlık sınıfları arasında yakalandı. ”

O “Bu güreş için çok önemli bir adımdır ve biz gelecekte erkek ve kadınlar için daha fazla ağırlık sınıfları ekleyebileceğiniz çok umutluyum” dedi.

IOC 10.500 Olimpiyat Oyunları’nda sporcuların sayısını belirler. Bu spor değişimler sağlar ancak değişiklikler Oyunları’nda sporcuların sayısını değiştirmez.

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun