2016 RIO KALİFİKASYONLAR ÖNCESİ TÜRK GÜREŞİ

www.guresiyorum.com  

2016 RIO,KALİFİKASYONLAR ÖNCESİ TÜRK GÜREŞİ( 127  GÜN KALDI)

atakaratas53@gmail.com, Ata Karataş  @AtaAtakaratas53 ,    atakatatas     05327757725

Güreşte önce büyükler sonra da U23 (19-23 Yaş/ Ümitler) Avrupa Şampiyonaları geride kaldı. Şimdi Türk Güreşinde hedef; Rio Olimpiyat oyunları öncesi yapılacak kalifikasyon müsabakalarında başarılı olarak en yüksek düzeyde olimpiyatlara katılım sağlamanın yanında elbette olmazsa olmaz olan ALTIN madalya. Bu amaç için güreşçilerimiz hazırlıklarını kamplarda uzun süredir  devam ettiriyorlar.. 2015 Las Vegas Dünya Şampiyonasında serbestte şampiyon olan Taha Akgül ve 2.olan Selim Yaşar , grekoromende şampiyon olan Rıza Kayaalp ile bayanlarda Dünya 3.sü olan E.Jale .Yeşilırmak Rio Olimpiyat vizesi almışlardı.RIO için Kıta kota müsabakaları Avrupa/Sırbistan ile sona erecek.Sırası ile Pan-Amerikna/2 ,Asya/2,Afrika-Okyanusya/2 Olimpiyat kalifikasyon turnuvaları tamamlandı. 15-17 Nisan Sırbistan/2’da Avrupa kıtası kalifikasyonları yapılacak. (Sırbistan’da ise kota olarak hedef;Serbest/3, Grekormen/1 veya 2, bayan ise 1 kota) Bir hafta sonra Dünya Ülkelerinden vize alamayanların katılacağı birinci;(22-24 Nisan Moğolistan) ve ikinci Dünya ( 6-8 Mayıs İstanbul’da) kalifikasyon müsabakaları yapılacak. Kota sayısı olarak; Kıtalarda ikişer sporcu( Toplam/Sekiz sporcu(her sıklette iki güreşçi) , Moğolistan ’da üç güreşçi(En iyi Üçüncü), İstanbul’da da her sıklette ilk iki güreşçi daha olimpiyatlarda güreşme hakkı kazanacak. Böylece her sıklette Dünya/6 +Kıtalar/8+ Son Dünya 1 ve 2 /5= 19 sporcu ve birde ev sahibi kontenjanı(Brezilya) Toplam anlayacağınız her sıklette 20 güreşçi yer alacak.(IOC ve UWW Kontenjanı olacak mı !!)

2012 Londra olimpiyatlarına Türkiye grekoromende 7 serbestte 5 bayanlarda 1 güreşçiyle katılmıştı. Rio olimpiyatlarına her stilde 6 , toplamda 18 güreşçi katılabilecek. Ancak serbestte 5-6 , grekoromende 4-5 , bayanlarda da 2-3 kota alınması hedefleniyor.

Kota alması beklenen tahmini alternatifli güreşçilerde; Serbestte 57 kg. Süleyman Atlı, Sezar Akgül, Barış Kaya, 65 Kg. Mustafa Kaya,Servet……Yakup Gör(Bir alt kiloya düşecek), 74 Kg. Soner Demirtaş,Ender Coşkun, 97 Kg. İbrahim Bölükbaşı, Fatih Çakıroğlu, Rıza Yıldırım ve daha diğer .. Grekoromen stilde 59 Kg. Fatih Üçüncü, Mustafa Sağlam, Rahman Bilici, Erhan Karakuş, 66 Kg. Volkan Çakıl,Atakan Yüksel,Yunus Özel(Bir alt kiloya düşecek), 75 Kg. Emrah Kuş, Selçuk Çebi(Bir alt kiloya düşecek) , 85 Kg. Metehan Başar ,Kansu İldem, Şaban Karataş,Ali Cengiz, 98 Kg. Cenk İldem,Süleyman Demirci İbrahim Tığcı ..ve daha diğer. Bayan Milli Takımda ise 48 Kg. Evin Demirhan, Sümeyye Sezer, 53 Kg. Bedia Gün, 63 Kg. Hafize Şahin, 69 Kg. Buse Tosun, 75 Kg. Yasemin Adar ve daha diğer..Olimpiyat kalifikasyon müsabakalarında vize almaya çalışacaklar.

Rio Olimpiyat öncesi Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan2016 Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonasında Türkiye 3 Altın (Rıza Kayaalp, Soner Demirtaş, Yasemin Adar) 1 Gümüş (Mustafa Kaya) 3 Bronz (Cenk İldem, Aslan Atem, Buse Tosun) madalya kazandı. Geçen yıl Dünya Şampiyonasında madalya kazanan Selçuk Çebi, Yakup Gör, E.J.Yeşilırmak Avrupa şampiyonasına katılmazlarken Dünya Şampiyonumuz Taha Akgül sakatlığının nüksetmesiyle ilk turdan sonra müsabakalardan çekildi.

Avrupa Şampiyonasında Rıza Kayaalp ’in 7.Finalinde 6.Kez Şampiyon olmasıyla Şeref Eroğlu’nun başarısını tekrarlaması ve 8 kez Avrupa şampiyonu olan Hamza Yerlikaya’nın rekoruna göz dikmesi önemliydi. 80 kg.da Aslan Atem bronz madalya kazanırken, 98 kg.da Cenk İldem 4.kez Avrupa 3.sü oldu. Dünya şampiyonalarında da iki bronz madalyası bulunan Cenk İldem’in gözü artık olimpiyat madalyasında.

Serbestte Soner Demirtaş’ın geçen yıl finalde kaybettiği altın madalyayı bu kez kazanması, Mustafa Kaya’nın güçlü Rus ve Gürcü rakiplerini yenip finalde Küba asıllı İtalyan rakibine son saniyelerde şampiyonluğu kaybedip gümüş madalya kazanması da başarıydı. Serbestte olimpiyat vizesi alan Taha Akgül ve Selim Yaşar sakatlıkları nedeniyle Avrupa’da madalyasız kalmalarına karşın Rio Olimpiyat oyunlarında en büyük madalya umutlarımız olacak.

Bayan güreşçilerimiz de Avrupa ‘da adeta tarih yazdı. Yasemin Adar şampiyonada Estonya, Ukrayna, Polonyalı rakiplerini tuşla yenerek çıktığı finalde tecrübeli Rus rakibinede puan vermeden (7-0)yenerek bayanlarda ilk Avrupa şampiyonluğunu kazanmasıyla tarihe geçti. Buse Tosun da iki kez kazandığı Gençler Avrupa şampiyonluğundan sonra büyüklerde de Avrupa 3.olarak ilk madalyasını kazanmış oldu.

Bulgaristan Rusçuk kendinde bu yıl 2.Kez düzenlenen Avrupa U23(Ümitler) Güreş şampiyonasında Türkiye oldukça başarılı sonuçlar aldı. Geçen yıl ;  1 altın ve 9 bronz madalya kazandığımız U23 Avrupa şampiyonasında bu yıl gençlerimiz fırtına gibi eserek toplamda 4 altın 2 gümüş 8 bronz 14 madalya kazandılar.

Serbest Milli Takımımız 1 altın (M. Nuri Kotanoğlu), 1 gümüş (Barış Kaya) , 4 bronz (Mustafa Zopalı, Muhammet Akdeniz, Kadir Yazıcı, Y.Emre Dede) toplam 6 madalya kazanarak takım halinde Avrupa 3.sü oldu. Grekoromende 1 Altın (Y.Emre Başar), 1 Gümüş (Burhan Akbudak) , 1 bronz madalya (Enes Başar) kazanan Milli Takımımız da Avrupa 3.sü oldu. Bayan Milli takımımız da ablaları gibi adeta tarih yazdılar. 2 altın (Evin Demirhan ve Buse Tosun) , 3 bronz madalya (Bediha Gün , Derya Bayhan, Aslı Tuğcu) toplam 5 madalya ile takım halinde Avrupa 3.sü olan Bayan Milli Takımımız da gelecek için oldukça ümit verdi. Türkiye üç stilde de takım olarak kürsüye çıkan tek ülke oldu. Rusya 7 altın toplam 15 madalya ile ilk sırada yer alırken Türkiye 4 altın 2 gümüş 8 bronz 14 madalya ile 2.sırada yer aldı. Gürcistan da 4 altın toplam 11 madalya kazandı………

 Tüm bu başarılı sonuçlarda; Başta Gençlik Spor Bakanlığı,Spor Genel Müdürlüğü, TGF Başkan ve yönetimi,kurullar ile Milli takımlarda yer alan teknik ve yardımcı ekipler,Kulüp yönetici ve teknik ekipleri,THOM,GEM ve diğer Okul ve iş yerindeki yetkililerin ,anne,kardeş,abla ,abi ve babaların ,en önemlisi de sizlerin duaları yer aldı.Güreşçilerimiz ülkemizi Rio olimpiyat oyunlarında en iyi şekilde başarıyla temsil etmek için öncelikle kalifikasyon turnuvalarında başarılı olmak zorundalar. Bu amaçla Sırbistan , Moğolistan ve İstanbul’da yapılacak kalifikasyon müsabakalarında mücadele edecek olan güreşçilerimize güveniyoruz. Olimpiyatta Allah yardımcıları olsun. Katkılarından dolayı;İnş Müh. Yusuf TAŞKAN beyefendiye teşekkürler..09 Nisan 2016/Sarıyer

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun