GÜREŞİYORUM“Türk güreşi her türlü övgüyü hak ediyor  “

 

2018 Yılının Türk sporu-güreşi için hayırlı ve başarılı geçmesi temennisi ile güreşiyorum köşe yazımıza başlıyoruz.(2003 Yılından beri haftalık-aylık yazmaya devam ediyoruz.)

Türk güreşi;Mevcut kurallarla 2012 Londra Olimpiyatlarından sonra ,özellikle 2016 Rio Olimpiyatları ile 2015-2017 Dünya ve 2015-16-17 Avrupa Şampiyonalarında başarı çıtasını yükseltti.Yeni kurallarla 2020 Tokyo’da hedef ,Rio’ yu geçmek.

Yeni kuralların ilk ciddi sınavını Nisan ayı sonunda Dağıstan’daki Avrupa ve Ekim ayında,Budapeşte’ deki, Dünya şampiyonasında yaşayacağız.

Rize’de yapılan Türkiye Şampiyonasını izledikten sonra işimizin hiçte kolay olmadığını şahsen  gördüm . Hayırlısı…

Şimdi başta Rize’ deki şampiyona olmak üzere birkaç önemli konuyu ele alalım ….

-Rize’de; Güreş için her şey hazırdı. Öncelikle ;Ev sahibi;G. Spor bakanı Dr. Osman Aşkın BAK, S G Müdürü; Mehmet Baykan,Rize Çaykur GHSI Müdürü/Mustafa Çelik,TGF Gen.Sek.Tahir Yılmaz ile TGF Elemanları,As Başkanı Mahir Biberoğlu,İl Temsilcisi Kerim Erkan ile ilgili kurumlar,Rüstem Koyuncu, Ahmet Kopuz,Kenan Kopuz, Muzaffer Aydın,Mehmet Bakır ve diğer güreş severlerin ilgisi fevkalade idi. Ekip olarak güzel bir organizasyona imza atıldı.

-Rize’de uzun yıllardır ,aile olarak Türk sporu ile güreşine en üst düzeyde hakem olarak görev yapan dostumuz;Sadettin  Yücel’ e TGF vefa gösterdi .Başkan Musa Aydın bey ve müsabakadaki hakemler ile beraber günün anısına şilt takdim ettiler..

-Rize’ de,Rize kökenli dört Olimpiyat Şampiyonumuz var. Müsabakalara Şampiyon  güreşçilerimizin rağbeti de iyi idi.Başta ; Mehmet Akif Pirim,Selçuk Çebi,Hakkı Başar,Nazmi Avluca,Bayram Özdemir ve birkaç şampiyon daha birebir  güreşlerde hazır bulundu. 2018 için;Gönlümüzden geçen;Başta Cumhurbaşkanı spor baş danışmanın olan Hamza Yerlikaya olmak üzere ,şampiyonlarımızın ,yapılacak olan özellikle yurt içindeki güreş müsabakalarına daha fazla katılımları ,birlik-beraberlik açısından camiayı  sevindirecek

 

-Güreş’te seyirci; Maalesef yağlı güreşte olan potansiyel kadar,minderde istenen sayıya ulaşılamıyor.Bunu Rize’ de ; Spor bakanımız Dr. Osman Aşkın BAK’ ta ifade etti.

-Teknik ekip’ten; Salih Bora-Remzi Öztürk-Serkan Özden-Yusuf Düzer –Akif Canbaş ile beraber salon içinde beraber güreşleri izledik.(Açılışta Sn. BAK’ ta bizimle idi..)

-Rıza Kayaalp’ e ilgi yüksek..Serbest stilde Taha Akgül’ e ilgi nasılsa  ,grekoromen stilde de Rıza Kayaalp ‘ın güreşlerine de yoğun ilgi vardı.

 

– Kulüplerin performansı’ da beklendiği gibi oldu. İBB-ASKİ arasında çekişme oldu. İBB/Şampiyon,ASKİ/İkinci,Rize /Çaykur ise üçüncülüğü paylaşırken, Kayseri Şeker, Kasımpaşa,Pendik Güreş İhtisas ve Manisa Akhisar diğer sıraları paylaştılar.(Yeni kurallarda puanlama sitemi de değişti.)

-Müsabakalar esnasında; TGF ve /Kulüp temsilcileri; TGF Süper Güreş Ligleri için; Milli Takım-Kulüp çalışmalarına uygun tarihleri tespit için toplandılar.

-Yeni kural ile ilk deneme ; Bazıları; Güreşte bir sıklette biten müsabakalar iki güne çıktı, tartı eskiden bir gün önce akşam ,şimdi ise iki gün ve sabahları 08.30 ‘da ayrıca bir saat sonra müsabaka, Parter pozisyonu geldi ve daha diğer….

 

-Müsabakalarda Sürprizler oldu. U 23 ve gençlerin kendini  minderde ispatlama gayretleri  fevkalade idi. Rezerv kadrosuna teknik ekip,her müsabaka sonrası güncelleme yapıyor,özellikle “Sıklet rekabetinin  oluşması başarının erken gelmesine vesile olacaktır. Bazı sıkletlerde istenen sayı sağlanamadı ama ,hedef olarak;

“Her sıklette en az üç veya –dört  güreşçi.Geçmişte bunu gördük.

-Çok önemli bir konuya da değinmek istiyorum. Şöyle ki. Bazı branşlarda dopingte. Biometrik pasaport işlevi başlamıştı, TGF Birkaç yıldır bu konuda yol aldı.Sürekli periyodik kontroller yapılmakta ve Dr. Kaya Livanelli ile seminerler verilmekte .

Sporculara önerim : Aman ha!! Ne olursa olsun. Kaya beyin onay vermediği hiçbir şeye itibar etmemeleri.(Milli takım doktorlarının tüm sporcularda cep telefonu var..Sormadan ,ne olursa olsun bilmediğiniz hiçbir şeyi sıvı ve katı ilaç ve diğer bir şey almayınız.)

-2017’de GÜREŞ’ Türk Sporunun Lokomotifi olmaya devam etti. İşte doküman linki.. http://www.tgf.gov.tr/tr/index.php/2017de-gures/

-Birkaç yıldır ,güreşin tam olarak hakkı verilmese de,eskiye göre ; Türk güreşinin başarıları yıl sonlarında yapılan anket ve yarışmalarda ilk sıralarda yer almakta ve bizleri,sizleri sevindirmektedir.

2018 YILININ Rize’ deki Türkiye şampiyonları..

55 Kilo (KSE) Ekrem Öztürk

60 Kilo (İBB) Ahmet Uygar

63 Kilo (İBB) Abdurrahman Altan

67 Kilo (ASK) Enes Başar

72 Kilo(İBB) Cengiz Arslan

77 Kilo (İBB) Serkan Akkoyun

82 Kilo(ASK) Emrah Kuş

87 Kilo (RCA) Salih Aydın

97 Kilo (İBB) Cenk İldem

130 Kilo (ASK) Rıza Kayaalp

 

Her şey Türk güreşi için

1.  Kişisel WEB sitem www.guresiyorum.com

2. Facebook ;Ata Karataş- 2.Sayfa;  Güreşiyorum.com

3. Twitter   Atakatatas –

4.İnstagram @AtaAtakaratas53  –

5. WhatsApp Ata Karataş 05327757725

6. YouTube Ata Karataş

7.  E-mail ; atakartas53@gmail.com

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun