Güreşiyorom porte 155.Bölüm Hayri SEZGİN

Güreşiyorum/Portre; 155. Bölüm Hayri SEZGİN. Güreş camiasında ; “Adam gibi adam ” diye bilinir. 2013 Yılında Güreş İhtisas Kulübü’nde yaptığı antrenman esnasında rahatsızlanıp kalp krizi sonucu hayata veda etmiştir.1959 Yılında Razgrad’ da dünyaya gelen Sezgin, 200’ün üzerinde Türk milli takım formasının yani sıra bir çok kez Bulgaristan milli takım formasını da kariyerinin başında giymistir. Ekte; Biyografi ile berber; S:Sezgin DALKIRAN, Ebru SEZGİN, Hüseyin ÇOLAKOĞLU, Kamil KOCAAĞAOĞLU, Ruşet İNANIR, Mehmet TÜRKKAYA, Reşit KARABACAK, Efrahim KAMBEROĞLU, İbrahim ve Halit AKGÜN ‘ ün anıları var..Türkiye’de Tofaş, Simtel, Ulaştırma , Haliç spor ve Alpullu Seker Fabrikası kulüplerinde güreşen Sezgin, iki kez Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Sezgin 1984 Los Angeles’ta 4.’luk 1988 Seul’ de ise 5.’lik derecelerini aldı. Dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile birlikte Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğünü almıştır. İki kez Balkan şampiyonu oldu. Akdeniz Oyunlarında Şampiyonluk elde etti.
Aktif güreşi bıraktıktan sonra ise; Bir süre yağlı güreşte yapmıştır. İGİK 1919′ da kısa bir süre teknik adam ve yönetici olarak görev yaptı. Bir süre; rahmetli Fevzi ŞEKER ile beraber milli takımda görev yaptı.
Hayri SEZGİN; Çevresinde; İyi bir güreşçi, iyi bir güreş sever ,yardım yapmayı seven, vefakar, güvenilir ve yiğit bir adam olarak bilinirdi..” Güreş sporuna başlarken hocalarımız bizlere dürüstlük, güvenilirlik, sorumluluk, çalışkanlık ve tüm insanlara saygı gösterme gibi bireysel ve yurttaşlıkla ilgili iyi niteliklerimizi geliştirme sorumluluğu yüklediler. Biz de bunlara uymaya çalıştık. ” Diye bilinir..
Önemli Başlıklardan;
– Hayri Sezgin zorda kalan herkesin babası, el uzatan herkesin dostu, çocukla çocuk yaşlıyla yaşlı olabilmeyi başaran nadir insanlardandı
– Sayısız başarıları ve alçak gönüllülüğü ile herkesin gönlüne taht kurmasıyla, insanların hayatında bıraktığı iyilik izleri ile mezun oldu bu dünya hayatından.
– Herkese iyi bir arkadaş kardeş gibidir.
– O gün bizim KAHRAMANIMIZ Hayri Abimiz olmuştu.
– Dedim abi kaç bu paradır !
Burada bizden para almazlar demez mi !!
– Ondan güreşçi olur.
– Maşallah .Sizin gibi bir ailede iki güreşçi olsa !O aileyi köreltirsiniz.
– Benim can dostum, kardeşten öteydi..
– Tekrar güreşmek ister misin bu Amerikalı çelimsiz ile diye” .
– Doğana beşik ,ölene tabut…
……………………….
Evli ve Sibel ve Ebru adlarında iki evladı vardır.2019 Yılında, Bahçelievler Belediyesi Merhum Hayri Sezgin anısına “Uluslararası Minikler Serbest Güreş Turnuvası” düzenledi. Bahçelievler Belediyesine teşekkür ederken ,başta değerli hocamız Hüseyin Çolakoğlu olmak üzere Ahmet YILDIRIM ve yöneticilerimize, sporcularımıza ve Sezgin’in ailesinin yanlarında olan tüm dostlara ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür .
Esasında ; rahmetli Hayri SEZGİN için o kadar şey var ki yazacak…
Devam ediyoruz..
Rahmetli Hayri SEZGİN ile ilgili anılar..
Kızlarının anıları ile başlıyoruz;
Sibel SEZGIN DALGAKIRAN
Babam, yeryüzünde bir eşi daha olmayan adam. Herkesin babası kendine özeldir, herkesin dostu kendine güzeldir; ancak Hayri Sezgin zorda kalan herkesin babası, el uzatan herkesin dostu, çocukla çocuk yaşlıyla yaşlı olabilmeyi başaran nadir insanlardandı. Hayatı boyunca disiplini ve düzeni çok sevdi; sporcunun ise akıllı ve ahlaklı olanını severdi. Hayatımın her günü babamla geçen ayrı bir anı benim için. Onunla sokağa çıktığımda 10 dakikalık yolu en az bir saatte alırdık; selam verip selamını almadığı ne bir esnaf ne de seveni vardı.
Çocukluk yıllarımda babam kamplara giderken sokakta kaybolana dek ardından el sallayıp televizyon ekranının karşısında müsabaka izlerken neden babamla kavga ediyorlar diye ağlar eve dönmesini sabırsızlıkla beklerdim…
Gençliğim babamın başarılarıyla gurur duyarak geçti şimdilerde ise başarıdan çok insanlığı ve eşsiz ruhu ile gurur duymaya devam ediyorum. Ben babamın kızıydım. Ömrüm boyunca bana yaşattığı güzel duyguların ve öğrettiği değerlerin ışığında yaşadım ve yaşamaya ediyorum.
Bu dünyadan bir Hayri Sezgin geçti; nasıl mı geçti? Onunla 5 dakika geçirmiş olan birine sorun derim!

Ebru SEZGIN

Türk Güreşi’ nin gizli kahramanlarından babam Hayri Sezgin; aktif güreş yaşamını sonlandırdıktan sonra bile bir günü güreşsiz geçmemiş, gönüllü olarak her bulduğu fırsatta güreşin geleceği olduğuna inandığı minik ve genç güreşçilere bilgisini ve birikimini aktarmak için elinden geleni yapan gerçek bir güreşçi. Öyle ki, her daim güreş minderinde bu hayata veda etmek istemişti ve istediği gibi de oldu.
Sayısız başarıları ve alçak gönüllülüğü ile herkesin gönlüne taht kurmasıyla, insanların hayatında bıraktığı iyilik izleri ile mezun oldu bu dünya hayatından.
Onun kızı olmak öylesine gurur verici bir hissiyat ki hem dünya güreş camiasında hem ticaret yaşamı boyunca ilişki kurduğu insanlardan onu dinlemek öylesine gurur verici ki; O an karşımdaki insanın bile benim yerimde olmak istediğini hissederim her daim.
Sayısız anılarımızdan yüzümüzü güldüren bir animizi paylaşmak isterim. Bir yaz ailecek tatil yaptığımız hotelin amfi tiyatrosunda konaklayanlarında dahil edileceği bir yarışma düzenlediler . Yarışma ise izleyicilerin arasından 3 erkek yarışmacı seçip kesintisiz 20 şınav çekmelerini istiyorlardı.
Animatorler yarışma için 2 adayı genç ve kaslı görünümlü seçip bir de eğleneceklerini düşünerek göbekli 130kg’luk babamı seçtiler.
İnsanları eğlendirmek içinde babamın en son şınav çekmesini istediler. Seçtikleri dinamik görünümlü 2 katılımcıda aralıksız 20 şınavı çekmeyi başaramadı. Sıra babama geldi, babam daha başlamadan amfi tiyatrodan kahkahalar yükselmeye başladı.
Bizde ailecek gülüyoruz tabi ki ama gençlerin şınavları çekememesine gülüp, eğleniyoruz. Babam başladı tabi şınavları çekmeye ama yorulmak bilmez ki, hızına da yetişilmez ki.
Değil 20, 120 şınavda zor durdurdular babamı. Ve tabi amfi tiyatrodaki kahkahaların
“Waooow” seslerine ve alkışlara dönüşmesi de çabası idi.
Babam için sıradan ,ama benim çocok kalbim için öylesine büyüktü ki…
Ve her yeni gün diyorum ki; İnsanları tanıdıkça iyi ki senin kızınım!
Huseyin COLAKOGLU
Hayri Sezgin koca yürekli, merhametli, yardım yapmayı seven, şampiyon abimi 1975 yılınnda Razgrad spor okuluna girdiğimde tanıdım.
Antrenmanlardan sonra biz küçüklere tüm gayretiyle teknik öğretirdi.
Bizlere her zaman rol model olmuştur. Ve bizde onun gibi olmaya çalışırdık. Dun gibi hatırlıyorum; Zistov Depremi olmuştu, hepimiz yatakhaneden korku içerisinde dışarı koşmuştuk.
Ama içeride bayılıp kalan ve sakat olan arkadaşlar vardı.
Bir tek o hiç korkmadan defalarca içeriye girip çocukları kurtarmıştı;
O gün bizim KAHRAMANIMIZ Hayri Abimiz olmuştu.
Nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun.

Kamil KOCAAĞAOĞLU

Bir gün Önder ağanın(Önder YAKŞİ) yanına gidelim mi ! diye sordu, rahmetli Hayri abi !
İstanbul’a yeni gelmişim, eski gemi sanayi (Denizcilik Gemi Sanayi)’nın orada Karakoy yolcu salonunun oralardayız.
Hayri abi burada çok güzel baklavacı var dedi,
“Karakoy Güllüoğlu’ndan bahsediyor.”
Güllüoğlu dedim bende, bi hayli kalabalık olsa da herhalde bayağı pahalıdır diye düşündüm.
Tamam dedim.
Önce bir göz attık sadece .
Güya ; Bir abi bizi şuraya oturun ,tadımlık verelim falan dedi..
Hayri abi otur bi tadalım dedi.
Ama dedim ki;
Abi benim hafta sonu müsabakam var. Kilo düşmem gerekiyor daha dedim.
Aslında çok severim ama yiyemem dedim.
Rahmetli bir şey olmaz, öğleden sonra biraz daha çalışırız.
Çift eşofman ile ısınma yaparsın dedi.
Daha oturmadık bile ,hemen birer tabak her şeyden birer tane koymuşlar . Masaya getirdiler .
Dayanamadım ! Bu kaç kişilik dedim ! bu ya tadımlık dediler.
Yani 3 porsiyon gibi bir şey bir de kaymak var tabi bir tane yiyen bir daha kendini tutamaz.
Artık benim gibi kilo koruyan adam !!
Ne ise yedik porsiyonlardan.
Dedim abi kaç bu paradır !
Burada bizden para almazlar demez mi !!
Meğer o devamlı gidip geliyor oraya ..
Kilo kilo alıp her yere hediyelik götürüyor ve de tanıyorlar orada onu!
Hesabi ise ya kimse görmeden ödüyor ve yanındakilere ikram ediyor, yada toplu ödeme yapıyor. Onun kadar ikram etmeyi seven birisi daha görmedim ömrü hayatımda.
Çok hikaye var ama bu yeni tanıştığımız donemden ilklerinden birisidir.
Ruşet İNANIR
Herkese iyi bir arkadaş kardeş gibidir. Hayri de benim en yakın arkadaşım ve en sevdiğim kardeşim gibi oldu her daim. Hayri ile paylaştığımı kimseye anlatamadım hayatım boyunca canım arkadaşım benim. Onu ilk 1973 yilinda Bulgaristan yıldızlar güreş şampiyonasında tanidim. Türkiye’ye geldiği 1978 yılından, ömrünün son günlerine kadar iyi ve kötü günlerimizde hep yanyana olmaya çalıştık.Tofaş ve Haliç tersanesi güreş kulüplerinde takım arkadaşlığımız oldu. İstanbul’da oturduğu evinin temellerini bile beraber ellerimizle kazdığımızı bugünkü gibi hatırlıyorum. Onunla beraber geçirdiğimiz antremanlar, maçlar ve seyahatlar hayatımın en iyi günlerindendir. Hayri’yi her zaman kalbimin en derininden özlüyorum, onu hiçbir zaman unutmadım, ve unutmayacağım canım arkadaşım Hayri Sezgin. Mekanın cennet nur içinde yat canım arkadaşım seni seven arkadaşın Ruset.

Mehmet TURKAYA
Ondan güreşçi olur.
Serbest güreş a milli takım kampındaydık.
O vakit ; Çok çalışıyordum. Benim için ; Türkkkaya’ dan güreşçi zor olur.
İşte ; Rahmetli Hayri SEZGİN duymuş olacak ki.
Benimle ilgilenmeye başladı. Merak etmeyin .Göreceksiniz
Mehmet Türkkaya’ da sizleri mahcup edecek.
O vakit ,öyle bir moral olduki benim için .Anlatması zor..
Çalıştığımın üstüne bir o kadar da koyup..
Dünya minderlerinde elimden geleni yapmaya çalıştım.
Efrahim KAMBEROĞLU
Rahmetli Hayri SEZGİN ile çok anılarımız var..
-Eski Cuma’ da köyümdeyiz. Hayri ile beraber..
Köyümüzden akan nehri görünce
Gençlere , hadi bize biraz balık tutunda yiyelim. Dedim.
Balıklar tutuldu .O gün bayağı tuttular.
Pişirildi. Yemeye başladık. Sanırım en az dörde kilo mu ,
İşte epey yemiştik.
Rahmetli babam; İkimize dönerek:
Maşallah .
Sizin gibi bir ailede iki güreşçi olsa !
O aileyi köreltirsiniz.
-ABD’ de Dünya Gençler güreş şampiyonasındayız.
Hayri 2. Olmuştu. Ben ise ; Dereceye girememiştim.
Bir baktım; Hayri yanı başımda beni teselli ediyordu..
Unutamayacağım anılardandır.
-Hayri; Bulgaristan’ da ; 18 yaşında büyüklerde milli takıma
Giren ender güreşçilerdendir.
İbrahim AKGÜN
Rahmetli Hayri Sezgin ile Bulgaristan’da Ludogores A takımında beraber güreş yaptık.
O daha 16-17 yaşındayken Büyükler kategorisinde Bulgaristan A takımına seçildi.
1978 yılında Bulgaristan’dan beraber Türkiye’ye göç ederek Tofaş Güreş takımına transfer olduk.
Birlikte uzun yıllar aynı takımlarda takım arkadaşlığı yaptık, ekmeğimizi bölüştük.
Güreş sporuna başlarken hocalarımız bizlere dürüstlük, güvenilirlik, sorumluluk, çalışkanlık ve tüm insanlara saygı gösterme gibi bireysel ve yurttaşlıkla ilgili iyi niteliklerimizi geliştirme sorumluluğu yüklediler.
Biz de bunlara uymaya çalıştık.
Rahmetli Hayri Sezgin’de tüm bu özelliklere sahip değerli bir arkadaşımdı.
Allah mekanını cennet eylesin. Huzur içinde uyusun.
Rahmetle anıyoruz.

Halit AKGÜN
Telefon ile konuştuğumuzda o kadar çok şey var ki güreşten sonra dahi neredeyse her günümüz birlikte geçti dedi.
Kısaca;
Benim can dostum, kardeşten öteydi..
Hayri için ne yazsam az olur.
Adam gibi adamdı..
Ama Hayri’nin dilinden düşürmediği bir animiz var. Kiev’de Dünya Şampiyonasındayız.
Kilo tartımına başladı.
Görevliler. Karşıdan da benim sıkletimde 62 kg civarlarında uzun ama çelimsiz görünen bir Amerikalı güreşçi geliyor.
Bende Hayri’ye dedim ki ;
Keşke bana rakip olsa da yensem su çelimsizi dedim.
İlk turun sonunda ben elendim.
Ama çelimsiz dediğim Amerikalı John Smith;
Dünya Şampiyonu oldu.
Ve ondan sonra ki iki Olimpiyatı ve
Dünya Şampiyonasını da o kazandı.
O günden sonrada Hayri hep takılır
Bana “
Tekrar güreşmek ister misin bu Amerikalı çelimsiz ile diye” .

Reşit KARABACAK
Bambaşka bir insandı .
Zeki bir güreşçiydi..
Candan bir dosttu.
İnsanları asla kırmazdı.
Doğana beşik ,ölene tabut…
Herkesin yanında idi..
Ailesine cok duskun bir insandi.

BASINDAN
Hayri Sezgin adına güreş turnuvası
Bahçelievler Belediye Spor Kulübü olarak 1. Düzenlenen Hayri Sezgin Minikler Serbest Güreş Turnuvası Cuma günü;
Hasan Doğan Spor Kompleksinde başladı.
Program takvimi ;
Kocasinan Merkez Mah. Kemal Sunal Cad. No.121
Bahçelievler Tel: 0212 4742583
Tarih : 29 Kasım 2019
Sabah : 09.00 Mezarı başında Anma Töreni
10.00 Eleme Turları
15.00 Açılış seremonisi
Finaller ve Ödül Töreni
Başkan Vekili : Yusuf Yücel
Güreş Koordinatörü : Ahmet Yıldırım
Organizasyon : Hüseyin Çolakoğlu

Dereceleri…(Bulgaristan’ dan gelmeden önce orda da bir çok dereceleri vardı.)
Sezgin, Hayri (TUR) TUR
Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1990-03-31 World Cup Freestyle Seniors 130.0 TUR 4.
1989-05-12 European Championship Freestyle Seniors 100.0 TUR 2.
1988 Seul Olimpiyat 5.lik derecesini aldi.
1987-09-17 Jeux Mediterranéens Freestyle Seniors 130.0 TUR 1. (İki kez 1. oldu.)
1987-03-27 Grand Prix of Germany Freestyle Seniors 130.0 TUR 3.
1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunlarında 4.luk dercesini aldi.
1981-09-18 Balkans Championship Freestyle Juniors 90.0 TUR 1.
1979-05-18 Balkan Games Freestyle Seniors 100.0 TUR 2.

Sonuç olarak;
155.Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Rahmetli Hayrı SEZGİN i ele aldık.
Dokuz ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Kısa bir moladan sonra devam ediyoruz..
Artık biraz daha seyrek olarak “Güreşiyorum/Portre’ lere devam inşallah..
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;
Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim.
Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yüze yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başlıyoruz.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla
karşılıksız hobi olarak ; Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun