GÜREŞİYORUM 2. BÖLÜM AVRUPA 2016

“2016 RIO’ da güreşlere 162 gün kala”

İKİNCİ BÖLÜM .   2016 AVRUPA ŞAMPİYONASI

Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenecek olan Avrupa Güreş Şampiyonası    bu yıl Olimpiyat yılı olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Rio Olimpiyat kotasını alan bazı güreşçiler kendini olimpiyatlara saklarken bazıları da rakiplerinin son durumunu görmek için mindere çıkacaklar.

Avrupa Şampiyonalarında en başarılı güreşçimiz Grekoromende 3 Dünya 2 Olimpiyat ve 8 Avrupa şampiyonluğu bulunan Hamza YERLİKAYA ,Dünya şampiyonu Olimpiyat 2.si Şeref EROĞLU ’nun da 6 Avrupa şampiyonluğu var. Rıza KAYAALP, 5 kez Nazmi AVLUCA’nın ise 4 Avrupa şampiyonluğu var.

Serbestte ise Taha Akgül 4 Avrupa şampiyonluğu ile zirvede. Mahmut Demir’in de 3 Avrupa şampiyonluğu var. Türk Güreşinin sembol ismi Yaşar Doğu 3 kez Avrupa Şampiyonu olurken hem serbest hem de grekoromende Avrupa şampiyonu olan tek isim olarak tarihteki unutulmaz yerini koruyor.

Türkiye son üç olimpiyattan önceki (2004, 2008 ve 2012) Avrupa Şampiyonalarında da başarılı sonuçlar aldı. 2004 yılında Atina Olimpiyatları öncesi Grekoromende Nazmi Avluca ve Bayram Özdemir, Serbestte Ankara’daki Avrupa Şampiyonasında Tevfik Odabaşı, Gökhan Yavaşer ve Aydın Polatçı şampiyon olarak ülkemize toplamda 5 Altın madalya kazandırdılar.

2008 Pekin Olimpiyatları öncesi Avrupa şampiyonasında grekoromende yine Nazmi Avluca ve serbestte Ramazan Şahin Altın Madalya kazandılar. Bu iki şampiyonumuz aynı zamanda Pekin’de Olimpiyatlarda Altın ve bronz madalya kazanan isimler oldular.

2012 Londra olimpiyatları öncesinde bu kez Ağır sıkletteki iki gözbebeğimiz Rıza Kayaalp ve Taha Akgül ilk kez birlikte Avrupa Şampiyonu oldular. Türkiye 2010 yılından bu yana son 6 yılda her Avrupa Şampiyonasında ağır sıklette final yaparak tarihi bir rekor da kırdı. Bu 6 yılda Grekoromende 6 finalde R.Kayaalp 5 Altın 1 gümüş madalya ile rekortmen oldu. Serbestte ise Taha Akgül 4 kez üst üste Avrupa şampiyonu olarak rekor kırarken Fatih Çakıroğlu da 2010 da gümüş kazanırken, 2011 de Avrupa şampiyonu oldu. Böylece Avrupa Şampiyonalarında son 6 yılda Ağır sıklette 12 finalde 10 Altın 2 Gümüş madalya kazanan güreşçilerimiz göz kamaştırıcı bir başarıya imza attılar.

Avrupa Şampiyonalarında bu şampiyonlarımız yanında son yıllarda Selçuk Çebi, Cenk İldem, Şeref Tüfenk, Soner Demirtaş, Yakup Gör, Servet Coşkun, Fırat Binici Avrupa 2.si olurlarken Yunus Özel, Fatih Üçüncü, Mustafa Sağlam, Metehan Başar, Atilla Güzel, Mustafa Kaya, Sezer Akgül, Ahmet Peker, Recep Kara, Serhat Balcı, Batuhan Demircin, Y.Gör, C. İldem,Refik Ayvazoğlu ‘da  Avrupa 3.sü oldular.

Bayanlarda da ilk madalya Zarife Yıldırım’dan geldi. Hafize Şahin 2014 ‘te ilk gümüş madalyamızı kazanan isim oldu. Elif Jale Yeşilırmak  (2 kez),  Hafize Şahin ve Merve Kenger de Avrupa 3.sü olan diğer isimler oldular.

2016 Avrupa Şampiyonası öncesi Dünya ve Avrupa Şampiyonu iki rekortmen güreşçimiz adeta nazara gelip sakatlık yaşadılar. Ama yine de mindere çıkacaklar. Rıza Kayaalp 6.kez Avrupa Şampiyonu olup Şeref Eroğlu’nun rekoruna ortak olmak ve 8 şampiyonluğu bulunan Hamza Yerlikaya’yı yakalamak istiyor. Serbestte Mahmut Demir’in 3 Avrupa şampiyonluğunu geride bırakarak 4 Avrupa şampiyonluğu ile zirvede bulunan Taha Akgül de 5.kez Şampiyon olmak niyetinde. Bu arada kadrodaki tüm güreşçilerimiz bu iki şampiyonumuz gibi Rio Olimpiyat Oyunları kalifikasyonları öncesi Avrupa Şampiyonasında kürsüye çıkıp moral kazanmak istiyorlar.

Milli Takımlarımızda serbestte Gençler Dünya ve Avrupa Şampiyonu Süleyman Atlı ve Dünya, Avrupa 3.sü Fatih Yaşarlı ile Grekoromende Avrupa Yıldızlar ve Gençler Şampiyonu Aslan Atem ilk kez büyüklerde güreşecekler .

Biz de ne diyelim. Minderin Arslanlarına cazgırlarımızın deyimiyle Yüce Allah güç ve derman versin. Letonya Riga’da Avrupa Şampiyonasında Türk Bayrağı hep göklerde en yükseklerde, İstiklal Marşımız hep dillerde olsun. Milli Güreşçilerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun.

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun