Güreşiyorum Olimpiyatlar 2.Bölüm 1936 Berlin

Güreşiyorum/Olimpiyatlar/2.Bölüm;1936 Berlin(XI.) ;Yaşar ERKAN/Altın ve Ahmet KİREÇÇİ’ den Bronz madalya. Olimpiyat tarihimizde İlk madalya ve ilk altın..“Kendin küçüksün, ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!” ‘Mustafa Kemal Atatürk’ imzasının, kendisini gözyaşlarına boğduğunu ve bu satırları tekrar tekrar okuduğunu da ekliyor Erkan. “Benim en çok sevdiğim spor güreştir” diyen ve Atatürk tarafından ilk Olimpiyat Şampiyonumuza iki gümüş vazo ve bir ev armağan edildi. Bir de ; Soyadı, çaresiz anlamına gelen ‘Naçar’, Atatürk tarafından Erkan olarak değiştirildi. İlk madalyalarımızı alan ;Yaşar ERKAN ,Mersinli Ahmet KİREÇÇİ ile diğer güreşçilerimiz ile ilgili bilgi ve detaylar ekte ..
Olimpiyat Oyunlarında ;Ülkemizi Temsil eden(1896-2016)Güreş Milli Takımlarımızın dizisine ; “TOKYO 2020” ‘e “ 173 GÜN” kala devam ediyoruz.
Not; 1932 Los Angeles (X.) katılmadık.
1936 BERLİN Olimpiyat Oyunları (XI.)
-Dönemin Federasyon Başkanı ; SADULLAH ÇİFTÇİOĞLU
Teknik Ekip ; Onnen PELLİNEN ve Raoul Peter..
-A) Önemli Bilgiler ;
1936 Berlin kadrosunda yer alan:
Rahmetli hocamız ; Adnan YURDAER’ in oğlu Semih YURDAER (Onunla İGİK 1919’ da 1970’ li yıllarda beraber aynı kulüpte güreşmiştik.)Sağ olsun; Aile albümünden çok önemli
1936 ve diğer yıllara ait tarihi fotoğrafları bizimle paylaştı. Bu nedenle Türk Güreşi adına teşekkür ederim.

-Başta Yaşar Erkan, Mustafa Çakmak, Mehmet Çoban hem grekoromen hem de serbest stilde güreştiler.

İlk Madalyalar 1936’da;
Berlin’de düzenlenen XI. Yaz Olimpiyat Oyunlarında ilk madalyaları kazandık. Türkiye ilk Olimpiyat madalyasını ,serbest güreşte Ahmet Kireççi (Mersinli) ile kazandı.
Ahmet KİREÇÇİ (Mersinli)
79 kiloda mücadele eden, üç Balkan grekoromen güreş şampiyonluğu bulunan (1933, 1937, 1940) güreşçimiz, Alman Schedler’i, İtalyan Ercole Gallegati’yi, İsveçli’yi, İsviçreli Erns Krebs’i sayıyla yendi. Kilosunun ikinciliğini kazanan ABD’li Richard LawrenceVoliva’ya sayıyla yenilerek Olimpiyat üçüncüsü oldu. 1914 Yılında Mersin’in Kiremithane mahallesinde doğan, duvarcı ustasının oğlu, Kireççi ailesinin Ahmet’i, 22 yaşında Ay-Yıldızlı Türk bayrağını şeref kürsüsü gönderine ilk kez çektirmekle kalmayacak, Londra 1948’de Olimpiyat şampiyonluğunu da elde edecekti.

-YAŞAR ERKAN;
11 Ağustos 1936’da Berlin’in muhteşem stadında İstiklal Marşı çalınıyordu. 100 bin Alman şeref kürsüsündeki bir Türk’ü alkışlıyordu. Bu modern güreşin ilk olimpiyat şampiyonu Yaşar Erkan’dı. Başında defne dallarından bir taç dünyaya bir Türk şampiyonu olarak bakıyordu. Okuma-yazma öğrenmeden dört yaşında güreşi öğrenen bu büyük şampiyonun ilk antrenörü güreş hastası babası idi. Reşit Paşa İlkokulu’ndaki öğrencilik yıllarında küçük Yaşar rahat durmaz teneffüslerde kendi akranları ile birer birer güreşerek, önüne geleni peş peşe dakikada yenerdi. Bel kündesi” namı ile icat etmiş olduğu ve 1936 da bütün Dünya’ya öğrettiği meşhur oyunudur. Yazının devamı ekteki linktedir. https://www.erzincannostalji.com/2020/08/11/olimpiyatlardaki-ilk-altin-adamimiz-erzincan-refahiyeli-yasar-erkan/ Serbest stilde ; 61 kiloda hem serbestte, hem grekoromen stilde de güreşecek olan Yaşar Erkan, Macar Ferenç Toth’a tuşla yenildikten sonra Belçikalı Riske’yi sayı ile yenmiş, kilosunda şampiyonluğu kazanan Finli Kustaa Pihlajamaeki’ye tuşla yenilerek ilk sekiz arasına girmeyi başarmıştı. Erkan, serbest stil karşılaşmalarında binlerce kişi önünde güreşmenin deneyimini de kazanmıştı. Grekoromen stilde ; Dört kez (1933, 34, 35, 37) Balkan şampiyonu olduğu grekoromende ilk rakibi Danimarkalı Nielsen’di Erkan’ın. Ardından Danimarkalı gibi Japon Yoşioka ve İtalyan Valentino Borgia’yı da kündeleriyle tuşladı. Yaşar’ın kündeleri bir anda ünlenmişti. Rakipleri alta düştüğünde Alman seyirciler, ‘Heben, heben…’ (Kaldır,kaldır…) diye bağırıyordu. Erkan, dördüncü turda Letonyalı Krişyanis Kundsinsi’yi sayıyla yenerek finale yükseldi. Kötü puanların hesabını yapan antrenörünün isteği üzerine Finli Aarne Eemeli Reini’ye sayı ile yenildi ve daha az kötü puanı bulunan güreşçimiz Olimpiyat şampiyonu oldu.
1911 Erzincan Refahiye doğumlu olan ve güreşe İstanbul Kumkapı Güreş Kulübü’nde başlayan Yaşar Erkan, anılarını yazdığı kitabında altın madalyanın coşkusunu şöyle anlatır: “Şampiyonluk kürsüsünde şanlı bayrağımız şeref direğine çekilirken kendimi tutamadım, gözlerimden yaşlar sel gibi aktı. Yüz yirmi bin kişinin ve Hitler’in önünde bayrağımızı şeref direğine çektirmek ve ayakta güzel marşımızı dinletmek zevklerin en güzeli ve en büyüğüydü…”
Berlin Olimpiyatı’nda
Grekoromende ağır sıkletimiz (+87) Mehmet Çoban dördüncü,
72’de Nurettin Boytorun altıncı, 87’de Mustafa Çakmak sekizinci,
Serbest güreşlerde 56 kiloda Ahmet Çakır yıldız altıncı,
72 kiloda Hüseyin Erçetin yedinci oldular.
1939 yılında çıkan İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 1940 ve 1944 yılında yapılması gereken oyunlar iptal edildi.
ÖNEMLİ NOT; MERSİNLİ AHMET TRT ARŞİV MUTLAKA İZLEYELİM.. https://www.youtube.com/watch?v=bebCnuj9cKc
YAŞAR ERKAN..

Olimpiyat Oyunları Tarihinde Osmanlı ve Türkiye

-B) Teknik Bilgiler
Grekoromen
Katılan Güreşçilerimiz;
-Yaşar Erkan 61 kg. İLK OLİMPİYAT ŞAMPİYONUMUZ.
Danimarka’ lı Robert Edmund Nielsen’i 12:07’de, Japon Hideiçi Yoflioka’yı 13:46’da, İtalyan Valentino Borgia’yı 11:50’de tuşla, Latvialı Kriflyanis Kundsinsi’yi 3-0 say›yla yendi. Finli Aarne Reini’ye 4:50’de tuşla yenilerek kötü puan azlığı ile şampiyon oldu.
Hüseyin Erkmen Gr. / – 56 kg
Mehmet Saim Arıkan Gr. / – 66 kg
Mehmet Çoban Gr. / +87 4. İtalyan Aleardo Donati’yi say›yla, Danimarkalı Larden’i tuşlla yendi. Finli H. Eemil Nystroem’e, Estonyalı Kristjan Palusalu’ya 3-0 say›yla yenilerek sıkletinde dördüncü oldu.
Nurettin Boytorun Gr. / – 72 kg 6. Çek Karel Zvonar’a 3-0 yenildi. Yunanlı Dimitrios Zakharias’ı 3-0 say›yla, İsviçreli Adolf Rieder’i 10 dakikada tuşla yendi, Finli E. Mauno Virtanen’e 3-0 yenilerek sıkletinde altıncı oldu.
Adnan Yurdaer Gr. / – 79 kg
Mustafa Çakmak (Avcıoğlu) Gr. / – 87 kg
Serbest stil;
Katılan Güreşçilerimiz.
Ahmet Çakıry›ldız Srb. / – 56 kg 6. Alman Johannes Herbert’e 4:20’de tuşla yenildi. Japon Tambai’yi 2-1 say›yla, İngiliz Gazot’yu 5:08’de tuşla yendi. Sıkletinin şampiyonu Macar Ödeon Zombori’ye 5:35’te tuşla yenildi, altıncı oldu.
Yaşar Erkan 61kg. 8.
Sadık Soğancı Srb. / – 66 kg
Hüseyin Erçetin Srb. / – 72 kg 7. Frans›z Jean Jourlin’e 2-1 yenildi; İngiliz William Fox’u 3-0 yendi. Son maçında sıkletinin şampiyonu ABD’li F. Wyatt Lewis’e 5:59’da tuşla yenilip yedinci oldu.
M. Ahmet Kireççi Srb. / – 79 kg OLİMPİYAT OYUNLARINDA İLK MADALYAMIZ.
Alman Hans Schedler’i 3-0, isveçli Ludvig Lindblom’u 2-1, italyan Ercole Gallegati’yi 3-0, isviçreli Ernst Krebs’i 2-1 sayıyla yendi. ABD’li Richard Lawrance Voliva’ya 2-1 say›yla yenilerek 3. oldu.
Mustafa Çakmak (Avcıoğlu) Srb. / – 87 kg
Mehmet Çoban +87kg.
Olimpiyat tarihimizde genel tablo;
–124 Yıllık ” tarihinde ;Ülkemiz adına güreşip vefat edenleri rahmetle anarken ,hayatta olanlara da sağlık ve huzur içinde bir ömür geçirmelerini yüce Mevla dan dileriz. Hatırlarsanız 20 Yıldır “2000 SYDNEY ’ dan beri ,başta
Türkiye Gazetesindeki güreşiyorum köşesinde ,daha sonra ise www.guresiyorum.com
‘ da güncelleyerek kaleme aldık. Güreşler ;01-07 Ağustos 2021’ de yapılacak.
-Türk güreşçilerinin, mücadelelerini sizlerle ;
Yönetici, Antrenör, sporcular olarak , mutlaka dört yılda bir düzenlenen bu muhteşem ve Dünyanın en büyük organizasyonuna katılabilenlerin ,spor ve güreş olarak ,farklı bir pencereden bakmakla beraber, bakış açılarının da değiştiğini göreceksiniz.
Türk sporunun Lokomotifi güreştir.
Olimpiyatlarda ; O gün her şeyi ile hazır olan sporcu ipi önde göğüsleyecek.
Güreş için her daim katılmanın birinci planda olmadığı ,
hedefin madalya almak olduğu görülmüştür.
Türk Güreşçinin ;
Olimpiyat oyunlarındaki son madalya durumu hakkında bilgi;
Türk sporu; Toplamda; 39 Altın-25 Gümüş ve 27 Bronz ile; 91 Madalya aldı.
Güreşte ise ;29 Altın, 18 Gümüş ve 16 Bronz madalya ile 63 Madalya ile başı çekmiş durumda.( Atletizm; 1 Gümüş-2 Bronz/3 , Boks; – 2 Gümüş-3 Bronz/ 5 ,
Halter ; 8 Altın -1 Gümüş ve 2 Bronz/11 , Judo; 1 Altın -1 Bronz / 2 , Tekvando 1 Altın- 3 Gümüş ve 3 Bronz /7 madalya almış durumdalar.
AMACIMIZ;
1896 yılından beri organize edilen Olimpiyat oyunlarına katılan, madalya alarak, istiklal marşımızı çaldırıp, bayrağımızı göndere çektiren güreşçilerimizi buvesile ile gündeme getirmenin yanında aynı zamanda da; Genç yeteneklerimize hedef belirlemede yardımcı olup idollerini seçmelerinde belirleyici olup,2024/Paris&2028 Los Angeles Olimpiyatlarına hazırlamak..
-Kaynak olarak;
IOC-TMOK ve özellikle “Altuğ İstanbulluoğlu’nun yazdığı ve TMOK’ un hazırlattığı “1908-2008” adlı “TMOK’ un yüzüncü yılı” adlı eseri ve “Son Yüz Yılda Türk Güreşi” den yararlandık.(www.guresiyorum.com ‘ da mevcut.)
Faydalanılan kaynak ve linkler..
Arşiv & Yayına Hazırlayan: Kaynak: Hürriyet, (Kaynak: Milliyet, Cumhuriyet Gazetesi Olimpiyat Muharriri, AHMET İHSAN, Kaynak: Yaşar Erkan Hayatı ve Güreşleri, 1946 “
Abdullah Bozdemir (Erzincan Nostalji)
Devamı; Haftaya Çarşamba günü;17 Şubat 2021
1940-44 ve
1948 Londra Olimpiyat Oyunları. Altısı Altın olmak üzere tam On Bir madalya
Sizler için faydalı ve kaynak olarak kullanabileceğiniz linklerde şöyle..
https://www.olympic.org/
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/Olimpiyat-Madalyalarimiz
https://unitedworldwrestling.org/event/olympic-games-0…
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/…/Olimpiyat…/44/1
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/…/Olimpiyatlar…/45/1
1924 Paris Olimpiyatı
İletişim: 05327757725-05053690202(Mesaj hattım)
– www.guresiyorum.com
Kişisel Web sitesi “ 2000-2020 “
– atakaratas53@gmail.com E-Posta Adresi
– https://www.youtube.com/channel/UCNYlEJ9orMuddHXYL8iUyig
You Tube Sayfası Mevcut Yaklaşık 420 Video ve 1400 Civarında abonesi var
– Whatsap 05327757725
https://www.facebook.com/ata.karatas.9/
Facebook Ata Karataş ve https://www.facebook.com/guresiyorum
güreşiyorum
– https://www.instagram.com/atakaratas53/?hl=tr
İnstagram
– https://twitter.com/AtaAtakaratas53
Twitter
– Kitaplarım; Yaş Gruplarında Antrenman(Ortak), Grekoromen Güreş, Son Yüz Yılda Türk Güreşi, Hamza Yerlikaya, İGİK 1919(Ortak)…

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun