Güreşiyorum Olimpiyatlar dizi 17.Bölüm 2012 Londra

Güreşiyorum/XVII. Bölüm; LONDRA 2012 (XXX.) Olimpiyat Oyunları
Rıza KAYAALP ile sadece Bronz madalya aldık.(Dikkat; Detaylı Madalya alanlar “BİYOGRAFİ” ve diğer güreşçiler ekte)Güreşte “13” Sporcu ile katıldık. Ramazan ŞAHİN & İbrahim BÖLÜKBAŞI/ Beşinci, Taha AKGÜL & Ahmet PEKER/ Sekizinci oldu. Londra da ;İlk kez bir bayan güreşçimiz Olimpiyat oyunlarına katıldı(63kg.Elif Jale Yeşilırmak.) Grekoromen stilde kalifikasyonlar başladığından beri ilk kez tam takımla katılmıştık. Londra’ da istenen olamadı.
1992 Barselona’ da biri altın olmak üzere dört madalya ile çıkışa geçmiştik. Londra’ dan önce ; İstanbul’ da Dünya şampiyonasında alınan; 1 Altın-2 Gümüş-2’ de Bronz madalya ‘larda kalmıştı sanki akıllar. Biraz şansızlık ta çabası idi. Ancak Londra öncesi ; Herkes çok iyi ve sorun gözükmüyordu. Mindere yansıması istenilen gibi olamadı. Önemli bir unsurda ;Başarısızlığı üzerlerindeki madalya baskısına ve yüksek beklentilere bağlamışta olabilirlerdi ve diğer…

Olimpiyat Oyunları’nda yıllardır şeref kürsülerinden inmedik.(1976 Montreal hariç.) Güreşte; 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda yüzümüzü güldüren isim grekoromen’ de 2021 İtibari ile 10 Avrupa, 4 Dünya ve Olimpiyat /Gümüş ile Bronz madalyalı 130kg. kilo temsilcimiz Rıza Kayaalp idi.
Rıza Kayaalp; Londra’da ilk turu maç yapmadan geçti.
İkinci ve üçüncü turda Ukraynalı ve ABD’li rakiplerini yenen Rıza KAYAALP yarı finalde ;İstanbul’ da yendiği ,Kübalı Mijuain Lopez Nunez’e yenilince altın madalya şansını yitirdi. Kayaalp, bronz madalya mücadelesinde Gürcistan’dan Guram Pherselidze ile karşılaştı. Birinci devrede ilk dakika dolarken rakibini minder dışına çıkararak 1-0 öne geçip ilk devreyi bu puanla kazandı.
İkinci devrede de aynı taktiği uygulayan Rıza Kayaalp, rakibini bir kez daha minder dışına taşıyarak aldığı puanla ikinci devreyi ve maçı kazanmayı bildi.
Londra 2012 ‘ye devam etmeden, “Tokyo 2020”kota alan güreşçilerimizi yazalım istedim. Serbest stil; 125kg. Taha AKGÜL-97kg. Süleyman KARADENİZ-86kg. Osman GÖÇEN-57kg. Süleyman ATLI.. Kadınlarda;76kg. Yasemin ADAR(İlk Kez)-50kg.Evin DEMİRHAN. Grekoromen; 130kgRıza KAYAALP-97kg.Cenk İLDEM(İlk Kez)-
60kg.Kerem KAMAL.Hep söylüyoruz; “Olimpiyatların havasının çok farklı olduğunu, kolay rakip olmadığını orada güreşebilmenin onurunun yanında, madalya almak he le ki rengi ALTIN olur ise değmeyin keyfimize..

Diğer güreşçilerimiz ise;
Ramazan ŞAHİN & İbrahim BÖLÜKBAŞI/ Beşinci, Taha AKGÜL & Ahmet PEKER/ Sekizinci ,63kg.Elif Jale Yeşilırmak.
olarak Olimpiyat Onur Kütüğü’ ne adlarını yazdırdılar.
Detaylandıralım;
Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı;
Dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü; Mehmet BAYKAN
Dönemin TMOK Başkanı; Prof. Dr. Uğur ERDENER-Gen. Sek. Neşe GÜNDOĞAN
Dönemin Federasyon Başkanı ; Bekir ÇEKER
Ekip Şefi; Bekir ÇEKER
Hakemler; Ender BÜYÜKERŞEN, Bekir ÇEKER ,Prof. Dr. İbrahim CİCİOĞLU
Serbest stil;
Teknik Ekip ; Yakup TOPUZ(Tek.Dir.)-İshak İRBAYHANOV-Murat ATMACA-Metin BAŞDEMİR-Abdullah ÇAKMAR-Adem BEREKET-İsmail FAİKOĞLU-Remzi MUSAOĞLU..

Grekoromen stil;
M.Akif PİRİM/Tek.Dir.)-Rüstem KOYUNCU-Bayram ÖZDEMİR-Serkan ÖZDEN-Temel YAŞAR-Salih YILMAZ-Erdoğan KARAALİ-Zekai BAYKAR..
Kadınlar:
İsmail KOSUKOĞLU(Tek.Sor.)-Yılmaz ARSLAN
Masör; Mecnun PAŞALI-Ahmet ÇELİK
Doktor;
Yardımcı Ekip;
-Mustafa GÜNDÜZERİ(Serbest Güreş Gen. Dir.)
-Mehmet AÇAK(Gen. Sek.)
-Ata KARATAŞ (Gr/Koordintör )
Diğer..

-A) Önemli Bilgiler ; –
Detaylar ekteki linklerde.

Home


https://www.turkguresvakfi.org.tr/Sampiyon-Guresciler
-B) Teknik Bilgiler
Londra’da mindere çıkan diğer güreşçilerimiz;
SERBEST STİL
125kg.Taha AKGÜL /ASKİ ,1990-Sivas-Yüksek Lisans Mezunu-
İlk turda Ukrayna’lı Oleksandr Khotsianivskyi’yi 3-0 yendi. ikinci turda Rusya’lı Biyal Makhov’a yenildi ve elendi.
55kg.Ahmet PEKER ;İst.Sancaktepe-1989 Çorum-Lise Mezunu
Kanada’lı David Tremblay’i yendi ve çeyrek finale çıktı. Kazakistan’lı Daulet Niyazbekov’a yenildi ve elendi.
66kg.Ramazan ŞAHİN; İBB-1983 Dağıstan-Üniversite mezunu
Elemelerde Hindistan’lı Sushil Kumar’a yenildi. Repesajda Özbekistan’dan Ikhtiyor Navruzov’u yendi. Bronz maçında Kazakistan’dan Akzhurek Tanatarov’a yenildi ve 5. Oldu.
97kg.İbrahim BÖLÜKBAŞI; Ank. Şeker Spor-1990 Erzurum-Lise mezunu
Elemelerde Azerbaycan’lı Sharif Sharifov’a yenildi repesaja çıkacak. Repesajda Amerika’lı Jake Herbert’i yendi. Bronz maçında İran’lı Naser Ehsan Lashgari’ye yenildi ve 5. Oldu.
84kg.Serhat BALCI ;İst.Sancaktepe-1982 ist.- Üniversite Mezunu
Elemelerde Kıgızistan’lı Mogamed Mosayev’e yenildi ve elendi.
Kadınlar; da
59kg.Elif Jale YEŞİLIRMAK ;Ank.Güreş Kulübü-1985 Smolonsk –Üniversite Mez.
Küba’lı Katerina Vidiaux Lopez’e yenildi ve elendi.

Grekoromen stil.
55kg.Ayhan KARAKUŞ; Kasımpaşa-1989 Sivas-Üni. Mezunu
Küba’lı Gustavo Balart’a yenildi ve elendi.
60kg.Rahman BİLİCİ ; ASKİ-1989 Erzurum-Üniversite Mezunu
Japon Ryutaro Matsumoto’ya yenildi ve elendi.
66kg.Atakan YÜKSEL;ASKİ-1985 YOZGAT-Öğretmen
İran’lı Seaid Morad Abdvalı’ya yenildi ve elendi.
74kg.Selçuk ÇEBİ ;İBB-1980 Araklı-Yüksek Lisans Mezunu
İsveçli Robert Rosengren’e yenildi ve elendi.
84kg.Nazmi AVLUCA :ASKİ-1976 Çorum-Üniversite Mezunu
Polanya’lı Damian Janikowski ye yenildi ve elendi.
97kg.Cenk İLDEM ; İBB-1986 Şişli-Öğretmen
İran’lı Gholamreza Ghasem Rezaei’ye yenildi. Repesajda Ermenistan’lı Artur Aleksanyan’a yenildi ve elendi.

Madalya alan güreşçilerimiz(Biyografi)
Rıza KAYAALP;
Rıza Kayaalp; 10 Avrupa,4 Dünya ile Olimpiyat(Askeri +Sivil)/Gümüş ve Bronz madalyalı rekortmen güreşçi; Kayaalp; Evli ve bir kız çocuk sahibi. Dünya Güreş Birliği tarafından dünyanın en iyi güreşçisi seçildi. Bakan müşaviri . 66.Milliyet gazetesi geleneksel yılın sporcusu seçildi.1989 Doğumlu. Yozgat’ın /Kavurgalı köyünde dünyaya geldi. Üniversite mezunu. Ankara ASKİ sporda güreşiyor. Mevcut antrenörleri ; Akif CANBAŞ, Hamdi ERASLANKILIÇ, Erkan ÜLVAN, Temel YAŞAR, Ersoy ERGİN, Tekin ÇAĞLAR ve diğer. Güreşe 2005 yılında Yozgat Güreş Eğitim’de Rahmetli Aydın DAL-Mustafa DOĞAN-Mustafa BAŞAR hocaların nezaretinde başladı. Lise üçte iken ASKİ kulübüne geçti. ASKİ’ de; Teknik direktörlük yapan M. Akif Pirim’ den güreşin inceliklerini öğrendi. İlk Uluslar arası madalyasını Yozgat GEM’ de aldı. Mili Takımda ise; Salih Bora, Serkan Özden, Akif CANBAŞ ,Remzi Öztürk, Yusuf Düzer. Şu andaki kulüp koordinatörü Abdullah ÇAKMAR(Aynı zamanda milli takım antrenörüdür de) …………. Federasyon olarak’ ta; Başta Mevcut başkan Musa Aydın bey olmak üzere, sırası ile, Hamza Yerlikaya, Bekir Çeker, Dr. Osman Aşkın Bak, Rahmetli Recai Ustaoğlu, Osman Şansal ve diğerlerinin emekleri ile bu uzun süreç içerisinde beraber antrenman yaptığı değerli güreşçi(Son dönemlerde; Doğan YILMAZ-A. Rıza-Osman YILDIRIM-Fatih BOZKURT-Hamza BAKIR..) arkadaşlarının büyük emeklerinin yanında , bir çok kulüp ile antrenör ve milli takım antrenörlerinin emekleri var.) Yıldız, Genç ve Ümit A Milli Takım Antrenörleri, Masörleri, Kondisyoner, psikolog, diyetisyen, doktor, fizyoterapist, çevreleri, eğitim gördükleri okul arkadaş ile öğretim görevlileri. GEM THOM ve daha diğer.. Ve aileleri elbette saymakla bitmez hepsinden Allah razı olsun..
Hedef olarak; Tokyo 2020 ’de İKİNCİ Altın madalya..
Ailesinin kendisine her zaman destek olduğunu, hatta çoğu kez Ailesi ile beraber bir otobüs köylüsü onun yakın yerlerdeki müsabakalarını izlemek üzere gittiklerini biliyoruz.
Kamp aralarında ve geçiş dönemlerinde Moral depolayan milli sporcu, kısa tatilini ailesinin yanında geçirerek değerlendirdiğini belirtiyor..
Kayaalp, “Biz ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. . Hedefimden hiç bir zaman sapmadım. Hedefim olimpiyat şampiyonu olmak.
Herhangi bir aksilik olmazsa Tokyo’ da şampiyon olacağıma inanıyorum.
Çünkü kazanabileceğim kadar çok çalışıyorum.
Allah kısmet ederse ülkeme olimpiyat altın madalyasını da getirmek istiyorum” diye konuştu.
Altı yaşından itibaren dünya şampiyonluğunu hedeflediğini anlatan Kayaalp, yaşıtlarına göre iri yapılı olduğu için o zamanlar 5-10 kilo daha ağır geldiğini kaydetti. Kayaalp,
“Güreşirken onları yıkıyordum. Üç-beş kişi olmaları fark etmiyordu. Öğretmenlerim,
‘büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?’ diye sorduğunda güreşçi olacağımı söylerdim” diyor.
Büyüyünce madalyalar alacak kadar iyi bir güreşçi olacağıma inanmıyorlardı.
İnat ettim ve güreş yaşamıma adım attım.
Şimdi 32 yaşındayım ve onlarca madalya sahibi oldum.” ,
“Şampiyon ağabeylerimiz benim idolüm oldu. Madalyalı fotoğraflarına bakıp imreniyordum.
Onlar gibi olabilir miyim, diye düşünüyordum” diye konuşuyordu.
Güreşte yapılan kural değişiklikleri ile ilgide açıklamada bulunan Kayaalp,
“Daha önceki kurallarda seyir zevki düşüktü. Teknik çok öne çıkmıyordu. Basının, seyircinin ilgisi azalmıştı. 2014 yılında gelen yeni kurallarla beraber seyir zevki güzel maçlar olmaya başladı. Güreş için 3+3 toplam 6 dakika çok uzun bir zaman. Bunda da bol teknik çıkıyor. Tam seyircilerin göz zevkine hitap eden teknikler ortaya çıkıyor. Böylelikle izlenme oranı da çoğaldı. Basının ilgisi de arttı. Türk güreşi için de iyi oldu. Çünkü biz dayanıklı sporcularız, Türkler olarak güçlüyüz. 6 dakikada rakibimizi daha kolay alt edebiliyoruz. Daha önceki kurallar biraz da şans işiydi. 1 dakikada puan alınamıyordu. İş şansa gidiyordu, kuraya gidiyordu. Şimdi öyle değil. İyi olan, güçlü olan, yetenekli olan güreşi kazanıyor. Bizim için de iyi oldu. Çünkü ben rakiplerime göre güçlü biriyim. Dayanıklı birisiyim. Çok saldırgan birisiyim. İnşallah bundaki sonraki maçlarda da bunları daha rahat göreceğiz.
Kayaalp; ” A Milli takımda şu anda başarılı bir şekilde madalya koleksiyonuna devam etmekte ve kendisine hedef olarak; 2020 TOKYO’’ da altın madalya olarak belirlemiş durumda.
Hobileri; Gezmek, Yüzmek, dağ yürüyüşü, internet v. s.
En iyi yaptığı teknikler; Tek Kol, Künde, çırpma, bele girme v.s.
-GENÇLER HEDEF BELİRLEMELİ
Dünya ve Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Kayaalp, gençlere de ilgili olarak;
“Bizlerin hedefi küçüklüğümüzden bu yana her zaman şampiyonluktu, ülkemizi temsil etmekti. Şimdiki gençlerimizin de hedeflerinin olması ve o doğrultuda çalışmalarını istiyorum. Hedefsiz bir yere varılmıyor.
Ben 10 yaşında bu hayalleri kuruyordum. Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmak istiyordum.
Şu anda hayallerimi gerçekleştiriyorum ama hayallerimi bitirmedim. Bu işi bırakana kadar şampiyon olmak istiyorum. Gençlerimiz de bir şeye sahip olmak istiyorsalar, kesinlikle önlerine hedef koysunlar ve bu hedef doğrultusunda ilerlesinler.
Tüm gençlerimizi hiçbir zaman keşke dememek için önlemimizi almaya ve çok çalışmaya davet ediyorum. Gerekiyorsa sosyal yaşantımızdan, oyunumuzdan, Kendisini ; Şampiyonluklar aldığında ,Devlet büyüklerinin bizzat daha teri kurumadan aradıklarında dünyalar onun oluyor. En çokta arayan
Başta Cumhurbaşkanı ,Başbakan, Spor bakanı.. Ankara Büyükşehir Belediye başkanı.. Kayaalp, “Bu başarılar kolay elde edilmiyor. Başarılarımın arkasındaki sırrım başta ailem, hocalarım ve bana inanıp güvenen insanların dua ve destekleridir”
TEK EKSİĞİM OLİMPİYAT OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU ..
2020 Tokyo’ ya İki ay kala hayır ve dualarınızı esirgemeyin..
Video Linkleri…..
https://www.aa.com.tr/tr/dunyadan-spor/milli-guresci-riza-kayaalp-10-kez-avrupa-sampiyonu/2219629
AVRUPA
https://www.milliyet.com.tr/skorer/riza-kayaalp-kimdir-kac-yasinda-riza-kayaalp-biyografisi-6034900

https://www.youtube.com/watch?v=bumuc3dWD88

DÜNYAOLİMPİYAT
https://www.youtube.com/watch?v=0-REh750f8I
https://www.youtube.com/watch?v=KRfTx9wkysw
BİYOGRAFİ DÜNYA ŞAMPİYONALARI
http://www.guresiyorum.com/wp-content/uploads/2017/09/D%C3%9CNYA-%C5%9EAMP%C4%B0YONLARIMIZ-7.09.2017.pdf
Sportif Kariyeri;
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’ da ilk kez güreşti.
2012 Londra Olimpiyatları’nda bronz,
2016 Rio Olimpiyatları’nda gümüş madalya alan Rıza Kayaalp, kariyerinde 4 kez dünya, 10 kez Avrupa, Askeri oyunlar Dünya şampiyonluğu ve 2 kez de Akdeniz Oyunları şampiyonluğu yaşadı. Ayrıca ikişer dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile 1 kez de Avrupa ikinciliği yaşayan Rıza, kariyerinin tek eksik başarısı olan olimpiyat altın madalyasını almayı hedefliyor. Nasip olur ise 2020 TOKYO’ da dördüncü kez güreşecek .
DERECELERİ; Olimpiyat; 2. Ve 3. Lük ile 4 Kez Dünya ve 10 kez Avrupa Büyükler Şampiyonu.
Ekte ; UWW kaydı var.. https://uww.org/database

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
2021-04-19 European Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2021-03-04 Matteo Pellicone Tournament
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2020-11-07 Zagreb Open
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2020-02-10 European Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 7.
2019-10-23 World Military Games
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2019-09-14 World Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2019-04-12 European Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2018-12-20 Club World Championship
Greco-Roman Seniors Team TUR 4.
2018-10-25 World Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 15.
2018-07-20 RS – Vehbi Emre & Hamit Kaplan Tournamen
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2018-04-30 European Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2018-03-22 Dan Kolov – Nikola Petrov Tournament
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2017-08-21 World Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2017-05-06 European Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2017-03-04 Vehbi Emre & Hamit Kaplan Tournament
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2016-12-08 Club World Championship
Greco-Roman Seniors Team TUR 2.
2016-08-14 Olympic Games
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 2.
2016-07-02 Grand Prix of Germany
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2016-03-12 European Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2015-09-07 World Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2015-06-13 European Games
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2015-04-04 Vehbi Emre & Hamit Kaplan Tournament
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2015-02-19 World Cup
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 4.
2014-09-08 World Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 2.
2014-04-01 European Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2014-03-01 Golden Grand Prix
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2014-02-01 Vehbi Emre
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 1.
2013-11-08 Moscow Lights
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2013-09-20 World Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 2.
2013-07-15 World University Games
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2013-06-20 Mediterranean Games
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2013-03-19 European Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2013-02-02 Vehbi Emre
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2012-08-05 Olympic Games
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 3.
2012-05-19 World Cup
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2012-03-06 European Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2011-12-10 FILA Test Tournament
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2011-09-12 World Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2011-07-08 Golden Grand Prix
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2011-04-02 European Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 2.
2011-02-19 World Cup
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2011-01-29 Vehbi Emre
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2010-10-26 World University Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2010-09-06 World Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 3.
2010-07-16 Golden Grand Prix
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2010-04-17 European Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2010-03-06 Golden Grand Prix
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2010-02-13 World Cup
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 2.
2010-01-30 Vehbi Emre
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2009-09-25 World Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 3.
2009-08-04 World Championship
Greco-Roman Juniors 120.0 TUR 1.
2009-06-30 European Championship
Greco-Roman Juniors 120.0 TUR 1.
2009-06-25 Jeux Mediterranéens
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2009-04-04 European Championship
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 10.
2008-08-12 Olympic Games
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 19.
2008-07-29 World Championship
Greco-Roman Juniors 120.0 TUR 1.
2008-07-05 Dan Kolov – Nikola Petrov Tournament
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2008-06-27 Golden Grand Prix
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2007-08-21 World Championship
Greco-Roman Juniors 120.0 TUR 2.
2007-08-04 Dan Kolov – Nikola Petrov Tournament
Greco-Roman Seniors 120.0 TUR 1.
2007-06-26 European Championship
Greco-Roman Juniors 120.0 TUR 3.
2006-08-29 World Championship
Greco-Roman Juniors 96.0 TUR 16.
2006-07-25 European Championship
Greco-Roman Cadets 100.0 TUR 1.
2006-07-04 European Championship
Greco-Roman Juniors 96.0 TUR 2.
2005-07-12 European Championship
Greco-Roman Cadets 100.0 TUR 1.

Yılın Sporcusu: Rıza Kayaalp
Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, 66. Gillette-Milliyet Yılın Sporcusu ödülünün sahibi oldu. Kayaalp ödülü, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun elinden aldı.
https://www.cnnturk.com/spor/futbol/66-gillette-milliyet-yilin-sporcusu-odulleri-sahiplerini-buldu

Not; EK OLARAK…
1. Olimpiyat tarihimizde genel tablo;124 Yıllık ” tarihinde ;
Ülkemiz adına güreşip vefat edenleri rahmetle anarken ,hayatta olanlara da sağlık ve huzur içinde bir ömür geçirmelerini yüce Mevla dan dileriz. Hatırlarsanız 20 Yıldır “2000 SYDNEY ’ dan beri ,başta Türkiye Gazetesindeki güreşiyorum köşesinde ,daha sonra ise www.guresiyorum.com ‘ da güncelleyerek kaleme aldık.
Tokyo’ da Güreşler ;01-07 Ağustos 2021’ de yapılacak.
-Türk güreşçilerinin, mücadelelerini sizlerle ;
Yönetici, Antrenör, sporcular olarak , mutlaka dört yılda bir düzenlenen bu muhteşem ve Dünyanın en büyük organizasyonuna katılabilenlerin ,spor ve güreş olarak ,farklı bir pencereden bakmakla beraber, bakış açılarının da değiştiğini göreceksiniz.
2. Türk sporunun Lokomotifi güreştir.
Olimpiyatlarda ; O gün her şeyi ile hazır olan sporcu ipi önde göğüsleyecek.
Güreş için her daim katılmanın birinci planda olmadığı ,
hedefin madalya almak olduğu görülmüştür.
3. Türk Güreşçinin ; Olimpiyat oyunlarındaki son madalya durumu hakkında bilgi;
Türk sporu; Toplamda; 39 Altın-25 Gümüş ve 27 Bronz ile; 91 Madalya aldı.Güreşte ise ;29 Altın, 18 Gümüş ve 16 Bronz madalya ile 63 Madalya ile başı çekmiş durumda.
-Güreşte; Üç dönem vardır.
1900-1969 arası çıkışta olan güreşimiz ,
1970-1989 arası duraklamada olan güreşimiz ve
1990 sonrası ..Yeniden yükselişte olan güreşimiz..
– Güreşte en başarılı Olimpiyatlarımız. (Değerlendirmeler genelde Altın madalya sayısına göre yapılır.)
Olimpiyat tarihimizde güreşte, önemli başarılar.
-1960 Roma, 1948 Londra, 1956 Melbourn , 1964 Tokyo, 1952 Helsinki, 1996 Atlanta, 1968 Meksika, 2016 Rio,1992 Barselona ,1936 Berlin ve 2008 Pekin. Bakalım hayırlısı ile 2020 TOKYO ‘ da ne olacak..
Olimpiyat tarihimizde; Türk sporcuları;
Olimpiyatlarla ilgili biraz daha ekstra bilgi
4. Olimpiyat tarihimizde önemli başarılar;
1936-2020 arasında ve 2020 Dahil edersek ,32.Olimpiyat olacak.
Madalya sayısından ayrı, Altın sayısından ayrı değerlendirile bilinir.
Birincisi
1960 ROMA 7 ALTIN,2 GÜMÜŞ MADALYA ALINDI.
ALTIN; AHMET BİLEK-HASAN GÜNGÖR-İSMET ATLI-MİTHAT BAYRAK-MÜZAHİR SİLLE-TEVFİK KIŞ –MUSTAFA DAĞISTANLI,
GÜMÜŞ HAMİT KAPLAN-İSMAİL OGAN
İkincisi
-1948 LONDRA 11 MADALYA .EN FAZLA MADALYA ALDIĞIMIZ OLİMPİYAT OLDU.
ALTI ALTIN; MEHMET OKTAV-M.AHMET KİREÇÇİ-NASUH AKAR-GAZANFER BİLGE-CELAL ATİK-YAŞAR DOĞU-
GÜMÜŞ KENAN OLCAY-NUHLİİS TAYFUR-HALİT BALAMİR-ADİL CANDEMİR .
BRONZ HALİL KAYA
Üçüncüsü;
-1956 MELBOURN 3 ALTIN, 2 GÜMÜŞ VE 2 BRONZ MADALYA ALINDI.
ALTIN MUSATFA DAĞISTANLI,HAMİT KAPLAN VE MİTHAT BAYRAK
GÜMÜŞ; RIZA DOĞAN İBRAHİM ZENGİN
BRONZ; D.ALİ ERBAŞ HÜSEYİN AKBAŞ
Dördüncüsü;
-1964 TOKYO 2 ALTIN,3 GÜMÜŞ VE BİR BRONZ MADALYA ALINDI.
ALTIN İSMAİL OGAN VE KAZIM AYVAZ
GÜMÜŞ AHMET AYIK-HASAN GÜNGÖR-HÜSEYİN AKBAŞ
BRONZ HAMİT KAPLAN
Beşincisi;
-1996 ATLANTA 2 ALTIN ,1 BRONZ
ALTIN; MAHMUT DEMİR, HAMMZA YERLİKAYA
BRONZ M.AKİF PİRİM
Beşinci;
-1952 HELSİNKİ 2 ALTIN BİR BRONZ
ALTIN; BAYRAM ŞİT VE HASAN GEMİCİ, BRONZ ; ADİL ATAN
Altıncı;
1968 MEKSİKA ; 2 ALTIN
ALTIN; AHMET AYIK VE MAHMUT ATALAY.
Yedinci
-2016 RİO 1 ALTIN, 2 GÜMÜŞ VE 2 BRONZ
ALTIN; TAHA AKGÜL
GÜMÜŞ; RIZA KAYAALP VE SELİM YAŞAR
BRONZ; CENK İLDEM İLE SONER DEMİRTAŞ
Sekizinci;
-1992 BARSELONA 1 ALTIN,2 GÜMÜŞ VE 1 BRONZ
ALTIN; M.AKİF PİRİM,
GÜMÜŞ;HAKKIBAŞAR İLE KENAN ŞİMŞEK
BRONZ; ALİ KAYALI
Dokuzuncu
1936 Berlin 1 ALTIN VE BİR BRONZ
ALTIN; YAŞAR ERKAN,
BRONZ ;MERSİNLİ AHMET KİREÇÇİ
Dokuzuncu;
-2000 SDNEY 1 ALTIN VE 1 BRONZ
HAMZA YERLİKAYA ALTIN
ADEM BEREKET BRONZ
Dokuzuncu
2008 Pekin 1 ALTIN BİR BRONZ
ALTIN; RAMAZAN ŞAHİN
BRONZ NAMZİ AVLUCA

5. AMACIMIZ; 1896 yılından beri organize edilen Olimpiyat oyunlarına katılan, madalya alarak, istiklal marşımızı çaldırıp, bayrağımızı göndere çektiren güreşçilerimizi bu vesile ile gündeme getirmenin yanında aynı zamanda da; Genç yeteneklerimize hedef belirlemede yardımcı olup idollerini seçmelerinde belirleyici olup,2024/Paris&2028 Los Angeles Olimpiyatlarına hazırlamak..
6. Kaynak olarak; IOC-TMOK ve özellikle “ Rahmetli değerli dostum;
Altuğ İstanbulluoğlu’nun yazdığı ve TMOK’ un hazırlattığı “1908-2008” adlı “TMOK’ un yüzüncü yılı” adlı eseri ve “Son Yüz Yılda Türk Güreşi” den yararlandık.(www.guresiyorum.com ‘ da mevcut.)
5-Sizler için faydalı ve kaynak olarak kullanabileceğiniz linkler ;
Olimpiyat Oyunları Tarihinde Osmanlı ve Türkiye

Modern Yaz Olimpiyatları (Almanak) 1.Bölüm

Modern Yaz Olimpiyatları (2. Bölüm) – Almanak Olimpiyatlar

Modern Yaz Olimpiyatları (3 Bölüm) – Almanak Olimpiyatlar

EK 2 .BÖLÜM GENEL OLİMPİYAT OYUNLARI İLE İLGİLİ.
https://www.olympic.org/
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/Olimpiyat-Madalyalarimiz
https://unitedworldwrestling.org/event/olympic-games-0…
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/…/Olimpiyat…/44/1
http://www.olimpiyatkomitesi.org.tr/…/Olimpiyatlar…/45/1
1924 Paris Olimpiyatı
Devamı; 18.BÜLÜM;Haftaya Çarşamba günü; 02 Haziran 2021
RİO 2016 Olimpiyat Oyunları. 5 Madalya.
2016 Rio’dan; Taha AKGÜL/Altın, Rıza KAYAALP ve Selim YAŞAR ile gümüş ve Cenk İLDEM ile Soner DEMİRTAŞ /Bronz madalya aldı…
Güreşiyorum/Olimpiyatlar 18.ve 19. Bölümlerde ; (İki bölüm halinde işlenecek..)
2016 Rio’ da ; Taha AKGÜL ile altın ile yanında ; Rıza KAYAALP ve Selim YAŞAR ile Gümüş ve Cenk İLDEM ile de Bronz madalya ile 52 yıl sonra bir rekora imza atılıyordu.. 02 ile 09 Haziran 2021
Son bölüm;20.Bölüm;Tokyo 2020 ‘ yi işleyeceğiz.16 Haziran 2021
Nasip olursa dönüşte de ; 21.Bölüm… 08 Ağustos 2021 Tokyo hikayesini ele akacağız..
İletişim: Ata KARATAŞ
TGF –Grekoromen Güreş Milli Takım(A+U23)/Koordinatör /2007-2021
Güreşte 51 Yıl (1970-2021) İGİK’ te güreşçi/Teknik adam, Öğretmen, İst. İHL-Melek HATUN İÖO/Güreş Antrenörü, Türkiye Gazetesi/Güreşiyorum Köşesi, Kırklareli-İst.-Ş. Urfa /Gençlik ve Spor-TGF/Yönetim Kurulu, Teknik Kurul, TGF/Koordinatör, (Mastır Plan )-Sosyal Medya;10 Kalem , 4 Kitap ve diğer… (Vefa Lisesi-Alaçam Lisesi-Ata. Eğt. Fak.)
Güncel Mobil ; 05327757725(Whatsaap)-05053690202(Mesaj hattım) -Güreşiyorum köşe yazım-İnternet sitem (22 Yıldır yayında) Web sitem www.guresiyorum.com ,
E-Posta; atakaratas53@gmail.com
Facebook/1. https://www.facebook.com/ata.karatas.9/ – Facebook/2. https://www.facebook.com/guresiyorum
Twitter https://twitter.com/AtaAtakaratas53
-İnstagram https://www.instagram.com/atakaratas53/
YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCNYlEJ9orMuddHXYL8iUyig
LÜTFEN! Kanalımıza destek olmak ve daha fazla video için; yorum, beğeni ve paylaşım yaparak bize destek olur musunuz?
Linkedin https://www.linkedin.com/in/ata-karatas-319017a1/
Not; 1.Projem; 2019 Temmuz ayında başladığım Güreşiyorum/Portre 204. Bölüm yayınlandı Devam edecek..
2.Projem; Güreşiyorum/Olimpiyat Oyunları dizisi 1908 İle başladı .2020 Tokyo ile sona erecek. (Şu an 2012 Londra ‘ da../26 Mayıs 2021) 20 ila -22 Bölüm arası.
3. Projemiz; Sports TV/Güreş Dünyası-Murat AĞCA-Eren YAZICIOĞLU-Recep TOSUN-Yusuf TAŞKAN/Ata KARATAŞ-Güreşiyorum/Portre Olimpiyat Şampiyonları..(Şu ana kadar yayınlanan; Gazanfer BİLGE-Mehmet OKTAV-Bayram ŞİT -Tevfik KIŞ-Mithat BAYRAK-İsmail OGAN-Müzahir SİLLE-Mahmut ATALAY-Mustafa DAĞISTANLI-Nasuh AKAR.Devam edecek…

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun