Güreşiyorum porte 173.Ahmet Karsavurdan

Güreşiyorum/Portre; 173. Bölüm. Ahmet KARSAVURDAN Güreşçi, Öğretmen, Hakem, İl Temsilcisi, Gençlik ve İlçe Spor Müdür ve Yağlı Güreş hakemi. Merkez Hakem Kurulu üyesi ve daha diğer bir çok görev.. Güreşe olan sevdasını “Güreş Hakemliği hep ideali olduğu için bir çok kez okul müdürlüğü teklif edilmesine rağmen , Hakemlik Görevlerini aksatırım diyerek ,hep geriye çevirmiş. “ Ekliyor.“ Biz Güreşin emektarıyız, her zaman Güreşin emrindeyiz. “ Diyor. Aklıma gelmişken söyleyeyim; Hem antrenörlük, hem de hocalık misali ,en iyisi birini tercih edip la yıkı ile görev yapabilmek çok önemli. İşte Ahmet hocam da gereğini yapmış. Ne kadar güzel.. Güreşin yanında ayrıca Futbol ile de ilgilenmiş. Hocası Olimpiyat Şampiyonu ve akrabası İsmail OĞAN. İlçe Spor Müdürlüğü olarak “Döşeme Altın’ da aktif ve tam 18 Branşta ; Türk sporuna katkı sunuyor. “ Ayrıca ; Web sitesinde; İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün Görevlerini koyması vatandaş açısından bence iyi olmuş. Aileden; İki Oğluna da güreş yaptırmaya gayret etmiş. Ancak orta öğrenimden sonra ; Eczacılık gibi bir tahsil söz konusu olunca ; Spor mu ! Okul mu ! Bilinen İkilim…
Biri Eczacı çıkmış.. Diğeri de Eczacılık eğitimi alıyor. Ne mutlu Ahmet KARSAVURDAN hocama.
Güreş ve dahi spor camiası; Değerli hocamızı; Türkiye’ de ,Antalya ve Döşeme Altında Nezaket ve kibarlığı ile tanır.
Devam ediyoruz.
Ahmet KARSAVURDAN’ dan ile ilgili; Kendi ifadesi ile ;

-1965 Antalya Serik’te doğdu. İlk okulu Köyünde, Orta Okulu Antalya İmam Hatip Lisesi’ nde, Liseyi Serik Lisesinde okudu.1982 yılında Gazi Üniversitesi ,Gazi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünü kazandı.
Güreş Sporuna aşinalık erken yaşlarda olmasına rağmen, Yürüklük ve Göçebe Hayatı, Köyde yaşaması ve imkansızlıklar nedeniyle 1981 yılında Lise 3. Sınıfta Serik İlçesine Minder gelmesi ile başlayabildi. Hocası Olimpiyat Şampiyonu ve akrabası İsmail OĞAN’ dır.
*1981-1982 Öğretim yılında 6 aylık ir güreş hayatı ile Gençler Okullar Arası Türkiye 3. Oldu.
Üniversite;
*Üniversiteye başlaması ile birlikte 1983 yılında Gazi Üniversitesi Güreş Takımı Seçmelerini kazanarak takıma girmeme rağmen ,Şampiyonaya birkaç gün kala antrenmanda kolunun lifinin kopması nedeniyle Üniversitelerde yarışma şansı bulamadı .Bir daha da Üniversite takımına giremedi.
*Daha sonraki süreçte Hakem olarak bu camiaya hizmet etmeyi ve Uluslararası hakem olmayı düşleyerek hayatına devam etti. 1986 Yılında Güreş Uzmanlık alanından Üniversiteden mezun oldu.
1986 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek Ankara-Sincan Endüstri Meslek Lisesine Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandı.
Yüksek Lisans
Aynı yıl Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans programını kazanarak ona da devam etti.1987 Yılında Ankara Merkez İmam Hatip Lisesine tayin oldu.( Bu tayinde Satılmış BAYKUŞ Hocanın katkısı çoktur)
Hakemlik;
*1988 Yılında Ankara ilinde açılan Hakem Kursuna katılarak Hakem oldu.
*1989 yılında ‘Türk Spor Tarihinde Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olan Güreşçileri Başarıya Götüren Faktörlerin Araştırılması’ üzerine Yüksek Lisans Tezini vererek mezun oldu.
Halit Balamir.
Ankara’da görev yaptığı yıllarda Hakem olarak her hafta müsabakalara gider ve görev yapardı.(Eski Ankara İl temsilcisi Olimpiyat İkincisi Rahmetli Halit BALAMİR Hocanın emeklerini unutamıyor.) Ona her hafta buraya gel kendini geliştirirsin diye nasihat ediyordu.
Evlilik;
*1990 Yılında evlenerek eş durumu tayini ile Antalya/Merkez’e tayin oldu. Tayin olduğu okulda Güreş ve Futbol takımları çalışırdı.
İdarecilik;
1991yılında çalıştığı okulda Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi.
Yağlı Güreş hakemliği;
*1991 Yılında Antalya da açılan Yağlı Güreş Hakemlik kursu ve Futbol Hakemlik Kurslarına katılarak bu Branşlarında Hakemliğini aldı. Futbol ve Yağlı Güreşlerde görev verildikçe görev yapıyordu.
Vatani görev;
*1993 Yılında Burdur ilinde Askerlik görevini yerine getirdi. Ve aynı yıl Milli Hakemlik Sınavını kazanarak Milli Hakem oldu.
İdealinde Uluslararası Güreş Hakemi olmak vardı ve bununla beraber Futbol hakemliği zor gidiyordu ,bundan dolayı Futbol Hakemliğini bıraktı.
Uluslararası Hakem;
*1998 Yılında Uluslararası Hakem oldu.2001 yılından bu yana da 1. Kategori Uluslararası Hakem olarak görev yapmakta. Bir çok Uluslararası Turnuva ve Yıldızlar, Gençler ve U-23 Kategorilerinde Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Ülkemizi temsil etti.
İdealistlik;
*Güreş Hakemliği hep ideali olduğu için bir çok kez okul müdürlüğü teklif edilmesine rağmen ,Hakemlik Görevlerini aksatırım diyerek hep geriye çevirdi.
Güreş İl Temsilciliği;
*Antalya da uzun yıllardan bu yana Güreş İl Temsilciliği yapıyordu. Onu bu göreve layık gören tüm federasyon başkanlarına teşekkür ediyor .
Bakınız ne diyor !!
“Biz Güreşin emektarıyız, her zaman Güreşin emrindeyiz. İl temsilciliği görevini güreşe hizmet etmek isteyen istekli arkadaşlara devredebilirim.”
*Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde ve Kurt dere Güreşlerinde Meydan Baş Hakem Yardımcılığı ve Antalya da yapılan tüm güreşlerde Meydan Baş Hakemliği görevlerini yerine getirmeye çalıştı.
Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü;
*2015 Yılı Eylül itibariyle Döşeme altı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü görevini yürütmekte. Bu tarih itibariyle Antalya’ da yapılan tüm Güreş Müsabakalarını, Lig Müsabakaları ve Turnuvaları(Uluslararası Turnuvalar hariç)kendi salonunda yapıyor.
*2018 Yılı Mart ay itibariyle Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesinde Sekreter olarak görev yapmaktayım.
Aile;
*1991 ve 1996 doğumlu 2 erkek çocuk babası .
Oğlunun birisi Eczacı,
Diğeri de Eczacılık eğitimi alıyor.
Güreşçi bir aileden gelmelerine e rağmen oğullarına güreş yaptıramamış..
Büyük oğlu orta okul yıllarına kadar yaptı fakat kilosunun yaşıtlarından fazla olması hasebiyle kendisinden 3 yaş büyüklerle güreştirerek onu da yağlı güreş yüzünden küstürmüş..
İki oğluda Basketbol sporu ile Lise son sınıfa kadar kulüplerde oynayarak ilgilendiler.

Anılar..
BİR ANEKTOT:
Üniversite de Güreş dersimize
Rahmetli Kadir GÖKDEMİR Hocamız giriyordu. Bir gün derste oyun gösterip-öğretirken ben kendilerine çok iyi Künde attığımı ve Künde atamayacağım kimsenin olmadığını söyledim.
Bu söz üzerine bana atamazsın dedi ve altıma uzandı, ben Künde pozisyonuna geçtim ve hemen topuğuma yapıştı. ben hocamızı yerden keserek ileriye doğru sürmeye başladım bu esnada hocamız dengesini sağlamak üzere apalamaya başlayınca Kündeyi attım ve geçirdim. Bunun üzerine Hocam bu Kündenin adı İsmail OĞAN Kündesi dedim. Allah uzun ömürler versin İsmail Amcamıza, çok güzel künde atması öğretmişti bizlere.
………………
Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org

BASINDAN

İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün Görevleri
İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü 3289 sayılı Gençlik ve Spor Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanuna tabi olarak hizmet vermektedir.

a) Vatandaşın ve okul dışı gençlerin fizik, moral güç ve yeteneklerini sağlayan beden eğitimi, oyun, jimnastik ve Spor faaliyetlerini sevk ve idare etmek; gençliğin boş zamanının değerlendirilmesine ilişkin hizmetleri yürütmek, bilgi ve beceri kursları düzenlemek, gençlerin kötü alışkanlıklardan korunması için gerekli tedbirleri almak,
b) Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bütün öğretim kurumlarının; yurt içi ve yurt dışı spor faaliyetlerini programlamak, beden eğitimi ve spor faaliyetlerinin esaslarını tespit etmek, yürütmek, bu faaliyetlere ait araç, gereç ve benzeri ihtiyaçları sağlamak,
c) Okul dışı izcilik ve spor faaliyetleri ile gençlik faaliyetlerini programlamak, düzenlemek, yönetmek ve gelişmesini sağlamak; spor idarecisi, antrenör, monitör, spor elemanları ve hakemleri yetiştirmek, eğitmek, sayılarını artırmak, eğitim merkezleri kurmak,
d) Sporcu ve Spor kulüpleri ile gençlik derneklerinin tescil, vize, aktarma işlemlerini yapmak,
e) Spor federasyonlarının kurulması ve spor dallarını belirlemek için gerekli usul ve esasları tayin ve tespit etmek,
f) Beden eğitimi, gençlik ve spor faaliyetleri için gerekli olan gençlik merkezleri, hotelleri, kampları ile; saha, tesis ve malzemeleri yapmak, yaptırmak, işletmek ve bu tesisleri vatandaşın istifadesine sunmak,
g) Sporcu sağlığı ile ilgili tedbirleri almak, sporcu sağlık merkezleri açmak, açtırmak, işletmek, işletilmesine yardımcı olmak, sporcuların sigortalanması işlemlerini yapmak ve yaptırmak,
h) Spor müsabakalarında milletlerarası kuralların ve her türlü talimatın uygulanmasını sağlamak,
i) Futbol ve diğer spor müsabakaları üzerine sabit ihtimalli ve müşterek bahisler ile şans oyunlarını düzenlemek, düzenletmek ve yönetmek,
j) Beden eğitimi ve spor alanında teknik bilgi ve spora ilgiyi artıracak yayınlar yapmak, faaliyetlerde bulunmak,
k) Gençliğin boş zamanlarının değerlendirilmesi hususunda diğer kuruluşlarla işbirliği yapmak,
l) Milletlerarası spor temas ve münasebetlerinde resmi merci görevi yapmak,
m) Bu Kanuna göre tescili yapılmış bulunan spor kulüp ve kuruluşları ile spor amacını taşıyan teşekkül, sporcu ve spor elemanlarını denetlemek,
n) Başarılı sporculara ve çalıştırıcılarına ayni ve nakdi yardım yapmak ve yapılmasını sağlamak, ödüllendirmek,
o) Özürlü bireylerin spor yapabilmelerini sağlamak ve yaygınlaştırmak üzere; spor tesislerinin özürlülerin kullanımına da uygun olmasını sağlamak, spor eğitim programları ve destekleyici teknolojiler geliştirmek, gerekli malzemeyi sağlamak, konu ile ilgili bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları ile yayınlar yapmak, spor adamları yetiştirmek, özürlü bireylerin spor yapabilmesi konusunda ilgili diğer kuruluşlarla işbirliği yapmak,
p) İlgili mevzuat ve Bakanlıkça, verilen benzeri görevleri yapmak.

http://www.dosemealti.gov.tr/ilce-genclik-hizmetleri-ve-spor-mudurlugu

18 branşta eğitim
7-14 Yaş grubundaki çocuk ve gençler; Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Halter, Güreş, Tekvando, Judo, Badminton, Halk oyunları, Tiyatro, Satranç, Gitar, Bağlama, Keman, Bilgisayar, Yabancı dil ve Kuran-ı Kerim olmak üzere 18 branşta 2 ay boyunca eğitim alacak.

https://www.haberler.com/dosemealti-yaz-kurslari-marka-olacak-12205452-haberi/
Harun Erkan ve Ahmet Karsavurdan Merkez Hakem Kurulu Üyesi olmuşlardır. Kendilerine yeni görevlerinde başarılar dileriz.
Harun Erkan Güreş İl Temsilcisi, Uluslararası Hakem (Samsun)
Ahmet Karsavurdan Güreş İl Temsilcisi, Uluslararası Hakem, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçeMüdürü (Antalya)

https://www.tgf.gov.tr/tr/duyuru-9/

Sonuç olarak;
173..Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Ahmet KARSAVURDAN ’ ı bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz..Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun