Güreşiyorum Portre 194.Bölüm Fezair Tatlıdil

Güreşiyorum/Portre; Yüz Doksan Dört. Bölüm. Fezair TATLIDİL Güreşçi, Kırkpınar Ağa adayı, Yağlı Güreş Yürütme kurulu ,Yaşar DOĞU Güreş Kulübü Başkanı ,Veteranlar Dünya şampiyonasına katılım Hayır sever İş adamı,, ve diğer. Fezair TATLIDİL’ i Şansal Federasyonunda iken tanıdım. Hiç unutmam ; 2003 Yılında Antrenör Semineri için kursiyerlere temin ettiği “Anlamlı Tişörtler “ ile ve dostluk başladı. Ekte kendi kaleminden Biyografisini okumayı unutmayın lütfen. Enteresan bir güreş sevdası, güreş aşkı ve kendi deyimi ile “Bu hikaye bir gün tamamlanacak. “ Diyor. Bana göre bayağı yol alındı ..
Birde ; “İş mi & Güreş mi .” veya Okul mu & Güreş mi !
İkile mi var ya ..
Tam da tarifi bu işte..
Bu girişten sonra ; Fezair TATLIDİL; 1966 Tokat Sulusaray /Alan yurt köyünde dünyaya geldi. ilk öğrenimini Alan yurt köyünde okudu. İlk okul dönemlerimde güreş merakı ve köyde aynı yaş gurubu arkadaşlarım arasında harmanlarda (Çayırlarda) güreş tutması ile Ankara ‘ da önce rahmetli “FAİK DURA “ ile tanışma ile beraber Faik hocaya olan müthiş sevgi ve …Sonra mı …Sonrası ekte…
Ama birkaç pasajdan sonra ..
Fezair TATLIDİL’ in hikayesinden; “İçi içi içine sığmıyordu. 14 Yaşında civarında olması hasebiyle köyden gelmiş, çevreyi daha yeni yeni tanıyan bir çocuk olarak güreş antrenman yapabilmek için eşofmana, çantaya ve diğer malzemelere ihtiyacı vardı. Rahmetli Faik Dura ile tanıştırması adını sonradan öğrendiği, Faik Dura onu çok samimi bir şekilde karşılayarak, ‘’Senin adın ne çocuk’ ………………………
Önemli başlıklardan;
– Tarihi KIRKPINAR ‘ da Güreş ağalığına adaylık..

– İLK GÜREŞ ANTRENMANI
– Tokat’ a şampiyon olarak dönmek !!
– Güreş bir sevda ..
– İmkanları olsaydı şayet !
– İş hayatına endekslenme ..
– Güreşe destek olabilmek ;
– Hobi olarak güreşmek;
– İdareci olarak Ata sporu güreşte görev almak..
– Osman ŞANSAL Federasyonunda görev;
– Yaşar DOĞU Güreş İhtisas ve Şampiyonlar güreş kulüplerinde görev;
…………………………….
Fezair TATLIDİL’ den; Kendi ifadesi ile ;
İlkokulu bitirince, 1978 yılında on iki yaşında Ankara’ya geldi.
Bir işe girdi.
Ancak; Aklında da hep bir güreş kulübünde güreş yapmak vardı. Ama önce iş lazım tabi gel zaman git zaman derken iki yıl kadar bir süre geçmiş. Bu arada Ankara’yı tanımaya başlamış. Velhasıl şu anki yaptığı işini de öğrenmeye çalışırken çıraklıktan kalfalığa doğru yol almaya başlamış.
O günlerde ustası, aynı zamanda dayısı olan Ahmet Yıldız, iş yerine onunla birlikte Zafer Tuğ isminde bir çırak daha almıştı. Zafer benden bir yaş küçüktü, bir gün sohbet esnasında Zafer güreş antrenmanlarına gittiğinden bahsetmiş, o anlatırken oda heyecanlanmış.
İLK GÜREŞ ANTRENMANI;
Evet Zafer beyden bir şekilde onu güreş antrenmanlarına götürmesini istemiş.. Zafer bey olur demiş. Ve elbette götürürüm diyerek ertesi akşam birlikte Güreş antrenmanı yapmak üzere yola koyulmuş. BU arada heyecan had safhada..
İçi içi içine sığmıyordu. 14 Yaşında civarında olması hasebiyle köyden gelmiş, çevreyi daha yeni yeni tanıyan bir çocuk olarak güreş antrenman yapabilmek için eşofmana, çantaya ve diğer malzemelere ihtiyacı vardı. Antrenman öncesi onları da temin etmiş.
Aynı günün akşamı saat yedi gibi güreş salonuna varmışlar. Arkadaşı Zafer hiç vakit kaybetmeden onu kulübün antrenörü Rahmetli Faik Dura ile tanıştırmış. Adını sonradan öğrendiği, Faik Dura onu çok samimi bir şekilde karşılayarak, ‘’Senin adın ne çocuk’’ demiş. Oda yine aynı saygı çerçevesinde ismimin Fezair olduğunu söylemiş.. Bu kez Faik hoca daha içten bir şekilde, Ooo feza hoş geldin aramıza demiş.. Hemen yeni aldığı eşofmanlarımı bir heyecanla giyerek diğer sporcu arkadaşlarla birlikte antrenman öncesi ısınma egzersizine katılmış.
Salonda onunla birlikte takribi 30-35 arkadaşı daha vardı. Isınma egzersizi bittikten sonra Faik hoca onun yanına gelmiş. Feza ! “Bunların hangisi ile güreş tutmak istersin. “ demiş. Fezair TATLIDİL; o zaman arkadaşların hiç birisin, tanımıyor tabi, hemen vücut oranları daha düzgün olan bir sporcu arkadaşı işaret etmiş. Faik hoca hemen Feza o çocuk Minklerde Türkiye ikincisi oldu, seni başka bir arkadaşınla eşleştireyim demiş. Onun seçtiği arkadaş ismini daha sonra öğrendiği ve kulübün en iyi güreşçilerden Mahir Yazıcı olduğunu söylemiş. Fezair nerden bilsin vücut kompozisyonu düzgün olunca onu işaret etmişti.
Neyse, o Faik hocanın gösterdiği diğer bir arkadaşla antrenman yapmaya başlamış. O zamanki hocanın spor bilgisi bana güreşi öğretmeden, teknikleri öğrenemeden, onu güreş antrenmanına sokması, o çocuk yaşta kafasına takılmıştı.
Ve o kafaya koymuştu. hem güreşi, hem teknikleri öğrenecekti. Onun güreş hayatı böylece devam ederken, her gün eve gelip yatağa yattığında yaptığı antrenmanlar, hocanın ona sevecen yaklaşımı ve diğer arkadaşlar bir film şeridi gibi gözünün önünden geçiyordu.
Tokat’ a şampiyon olarak dönmek !!
Kafaya koymuştu, şampiyonların çıktığı Tokattan Fezair TATLIDİL’ de bir şampiyon olarak memleketine dönmek istiyordu. O teknikleri öğrenmeden Faik hocanın onu güreş antrenmanlarına sokmasını yadırgadığımı söylemişti.
Ama yanıldığını geç olmadan anlıyor.
Diğer günlerdeki katıldığı antrenmanlarda Faik DURA (Arap hoca) hoca ona sırası geldikçe tüm teknikleri ince ayrıntısına kadar öğretmeye başladı. O an anlamış ki, Faik hocanın onu doğrudan güreş antrenmanına sokması onun güreş kabiliyetini ölçmekti. Faik hoca ilerlemiş yaşına rağmen daha önceleri antrenörlük yaptığı Halk evlerinden beri güreşle yoğrulmuş, taki 80 yaşına kadar evlatlarına güreşi öğretmeye çalışmıştı. Faik hoca tüm sporcuları kendi evladıymış gibi muhafaza eder kollar, ihtiyaçlarımızı imkanları ölçüsünde karşılamaya çalışırdı. Rahmetli Faik hocanın bize öğrettiği teknikleri maçlarda uygulaması onun çok hoşuna giderdi.
Güreş bir sevda ..
Artık onun için güreş bir sevda olmuştu, aşk derecesinde bağlandığı güreş hayatı bir yandan devam ederken, bir yandan da geçimini sağlamaya çalıştığı iş hayatıda devam ediyordu.
Geçim derdi ağır basıyor !
O zaman ki geçim derdi daha ağır basınca, içindeki güreş ateşini, 1986 yılında Askere çağrılması nedeniyle askıya almak zorunda kalmış.
İmkanları olsaydı şayet !
Belki daha iyi imkanlara sahip olabilseydi iş hayatına karşılık, güreş hayatını tercih ederdim. Diyor. Vatani görevi sona erdiğinde takvimler 1988 yılını göstermekteydi. Bu yaştan sonra güreş yapabilir miydim ! Diye sorar kendine !!
Fakat zordu elbette ; Ama o askerlik dönüşü yarım bıraktığı işine geri döndmüştü.,
İş hayatına endekslenme ..
Artık onun için içindeki güreş ateşini közlenmeye bırakıp, iş hayatında başarılı olması gerekiyordu .Hamdolsun onu da la yıkı ile da başardı. .
Güreşe destek olabilmek ;
Fezair TATLIDİl’ in başaramadığı güreşi belki destek olduğu onlarca yavrumuz başarır oda onlarla gurur duymanın yolunu seçmişti. Askerlik dönüşü bizatihi kurduğu Feza Soğutma Isıtma Sanayi Ticaret Limited Şirketini kurdu. Yoğun iş hayatının yanında güreşlere de zaman buldukça yaşar doğu spor salonuna gidiyordu.
Hobi olarak güreşmek;
Yaşar Doğu Salonuna gelen arkadaşlarla terlerinin birbirine karışması, o ter kokusu onu ayrıca mutlu ediyor ve çok sevdiği güreş hayalleri ise hiç ama hiç aklından çıkmıyordu.
İdareci olarak Ata sporu güreşte görev almak..
Hayatıyla ilgili yeni bir karar vermesi gerekiyordu. İşlerimi düzene koyduğu ive bir taraftan da Güreşin yönetimine girmesi konusunda teşvikler, talepler birbiri ardına gelmeye başlamıştı. Esasında, bu talepler içindeki güreş ateşinin yeniden tutuşmasına sebep olmuştu.
Osman ŞANSAL Federasyonunda görev;
2000’li yıllardaki dönemin Güreş Federasyonu seçimlerinde Başkan Osman Şansal ekibiyle çalışmaya başladı. Yeni seçilen Şansal federasyonunda, Yağlı güreş yürütme kurulunda görev aldı. İlerleyen yıllarda Güreş Federasyonu Başkanları olan, Rahmetli Recai Ustaoğlu ve Osman Aşkın Bak Musa Aydın dönemlerinde de yönetim kurulu üyelikleri ve As Başkanlık görevlerinde bulundu.
Yaşar DOĞU Güreş İhtisas ve Şampiyonlar güreş kulüplerinde görev;
Bu süreçte Yasar Doğu güreş kulübünün ŞAMPİYONLAR güreş kulübün de yıllarca Başkanlığını ve başkan vekilliğini yaptı.
Amaca ulaşabilmek; “Güreş hikayesi ve sevda ile aşk…”
Fezair TATLIDİL; Güreş hikayesi ‘’ Bir sevda, bir aşk’’ hiç bitmeyecek bir dua olarak her gün yeni bir heyecanla onun işine, hem güreş ailesine sımsıkı sarılmakla beraber mutluluk.
He le ki; Bir güreşçi ,bir şampiyon görünce içindeki o ateş bir kez daha nüksediyor , bir kez daha mutluluğu tavan yapıyordu.
Tarihi KIRKPINAR ‘ da Güreş ağalığına adaylık..
Ekteki basın bölümünde detaylı olarak var..
Yarım kalan Güreş..
Onun yarım kalan güreş hikayesi elbette bundan sonrada devam edecek ve ömrünün son demine kadar bu hikayemsini tamamlayacak ,kendi kanından, kendi neslinden birisi mutlaka çıkacak diyor.
Bu hikaye bir gün tamamlanacak..
Fezair TATLIDİL olarak oda “Huzur içinde görevini yapmış biri olarak mesut ve mesrur olacağım. Diyor..

Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org

BASINDAN
Musa AYDIN Federasyonunda mevcut görevi,

Yağlı Güreş Yürütme Kurulu
1- Fezair TATLIDİL-Ankara
2- İbrahim DOĞAN-Edirne Teftiş Kurulu Müdürü
3- Muammer AK-Elmalı Güreş Ağası
4- Ramazan GÜVEN-Çardak Güreş Ağası
5- Dr. Mehmet YILMAZ-Bursa/Gemlik
6- Bahattin AYDIN-Sakarya
7- Recep Akgül-İzmir
8- Hüseyin TEKE-Çorum
9-Hasan PEKER

Videolu ağa adayı

Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Üyesi, Tokatlı işadamı Fezair Tatlıdil, 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Kırkpınar Ağalığı adaylığını sosyal medyada paylaştığı video tanıtımı ile duyurdu.

www.undemedirne.com/detay/1519-videolu-aga-adayi.html
http://www.tgf.gov.tr/tr/yagligures-yonetim-kurulu/

https://www.tgf.gov.tr/tr/2017/page/16/


İhaleye, Kırkpınar’da 8 yıl güreş ağalığı yapan, iki altın kemerli Seyfettin Selim ile iş adamları Zeki Özünlü, Ramazan Güven, Hamdi Sarıca, Özcan Fındık, Ahmet Çetin, Abdullah Türköz, Fezair Tatlıdil ve Zekai Algur katıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ihaleyi 400 bin liradan açtı, Seyfettin Selim de bu bedeli 822 bin liraya yükseltti.
Diğer ağa adaylarının da yükseltmeye devam ettiği ihaleyi, 1 milyon 522 bin liraya Ahmet Çetin kazandı. Çetin, daha sonra davul zurna eşliğinde, tribünlerdeki güreşseverleri selamladı.
Ağalık bedelinin, Kırkpınar’da bugüne kadar verilen en yüksek rakam olduğu öğrenildi. Daha önceki rekor, Antalyalı eczacı Süleyman Mecek’e aitti. Mecek, 3 yıl önce ağalığı 807 bin lira bedelle kazanmıştı. Haber
http://tokatgunesmedya.com/tokatta-gures-coskusu/
https://m.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ata-karatas/308385.aspx
http://www.gazetetrakya.com/Haber-Karatas_Guresin_temel_tasi_Antrenor-859842.gazetetrakya

https://www.bulurum.com/details/312601cf20cfahc1567206757dcb6_16

GF/2003 ULUSLARARASI GÜREŞ ANTRENÖRÜ SEMİNERİ-Gölbaşı /Ankara.
Ata Karataş’ tan ; Kendinize Vakit ayırın, önceliklerinizi sıraya koyunuz.. ve Diploma Törenimiz. Bu Seminere emeği geçen her kişi ve kuruma Türk Güreşi adına sonsuz Teşekkürler. Her şeyi Türk Güreşi için..www.guresiyorum.com /Ata KARATAŞ

Detay; -Detay; 2003 Yılında Ankara/Gölbaşı(Gençlik ve Spor vakfı) ‘da Sn.
TGF Başkanı Osman ŞANSAL Ve Yönetiminin Uluslar arası Antrenör Semineri’ ni Teorik ve Pratik uygulamalar ile 03-08 Mart (Beş Gün ) Yapılmasında emeği geçen;
Mehmet KILIÇ, Turgay RENKLİKURT, Haluk KOÇ, M. Akif Pirim, Ali Tokuş, Yakup Topuz, İsmail Nizamoğlu, Muhammed Bodur, Avni Tarhan Erkan Alkın, Ömer Suzan, Hakkı Başar, H. İbrahim Oktay,Ata Karataş ve diğer….
Not; Bu Seminerin yapılmasında; 2003 ‘ te iş başında olan Şansal federasyonu ,TMOK ve SGM Eğitim Dairesinin de katkıları ile (Fezair Tatlıdil ) ve diğer emeği geçenlere
Türk Güreşi adına teşekkürler. Kursiyerlerden; Pratik oyun gösterme.. Ahmet OREL, İsmail Faikoğlu, Yılmaz Arslan, Sabahattin Öztürk, Remzi Öztürk, Muharrem Demireğen, Hüseyin Çolakoğlu, Ömer Elmas, Şaban Donat, Metin Kaplan, Nurettein Kurt, yalçın Karapınar, Metin Topaktaş, Muzaffer Aydın, Mehmet Türkkaya, Ahmet Ak, Kamil Kocaağaoğlu, Mustafa Boylu, Mahir Yazıcı, Gürsel Uzunca, Muhammed Bodur, Mithat Bozkurt, Ahmet Özbeğe, Not; Her Şey Türk Güreşi için karşılıksız..
Lütfen eğer isterseniz Ata KARATAŞ YouTube kanalına abone veya beğeni ile yorum yapınız.. 1.Bölüm/3.-2. Bölüm /2.- 3.Bölüm/3.- 4.Bölüm/2.-5. Bölüm/ 3.-Son Bölüm/ 1. Toplamda ; 6 Ana Bölüm ve 14 Bölüm
………………………..
Sonuç olarak;
194..Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Fezair TATLIDİL ’ ı bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz..Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun