Güreşte keşke dememek için !!

GÜREŞİYORUM “GÜREŞTE KEŞKE DEMEMEK İÇİN “  

U23 (19-23 Yaş); Bu yaş grubu ,Dünya Güreş Birliği’nin Başkanı Mr. Laloviç ve yönetiminin aldığı çok önemli  ve olumlu bir kararla kalenderiye ye kondu. Dünya’da  ve özellikle bizde ,gençler kategorisinde  Şampiyonalarda birçok madalya alabiliyor ,ancak büyüklere gelince aynı başarıyı gösteremeyip, bir süre sonra güreşten kopan bir çok güreşçi oluyordu.  İşte  “ U23” grubu için bu   can simidi oldu. Üstelik UWW bu kategoride kasım ayında Dünya Şampiyonası da organize edecek.

Toplamda; Türkiye Üç Altın, üç gümüş ve iki bronz madalya aldı. Salı günü, serbest ile başladık, bayan ve en sonda, cumartesi –pazar günü grekoromen ile adeta ”Aladağ-Macaristan “ arasında. köprü kurduk. Serbest stil iki altınla ve iki gümüşle  ilk sırada ve takım üçüncülüğü alırken. bayanlarda iki madalya ve takım üçüncülüğü (Evin ve Buse daha iyi olmalı idi. ), grekoromende ise dördüncü olduk.

Grekoromende; Sayısal-bireysel ve genel analize baktığımızda; Takım olarak; Hiç şampiyonluğu olmayan  Rusya(47 puan) ve Gürcistan İlk iki sırada ,Azerbaycan 3. (42 puan) ,Türkiye 4.(41 puan)… Şampiyonluklar iseAzerbaycan 3, İsveç 2,Türkiye-Macaristan-Polonya ise birer şampiyon… Türkiye Ferdi sıralamada ise ; 59/5.-66/16.-71/5.-75/7.-80/7.-85/8.-98/8.-130/10  dereceleri elde etti…

Bireysel analiz; 59kg. Abdurrahman ALTAN; 21 yaşında. Çeyrek finalde, alman güreşçiyi 2-1 yenerek  adını yarıfinale yazdırdı. Yarı finalde Azeri güreşçi ile karşılaştı. Önde götürdüğü müsabakayı, rakibin üzerine kontrolsüz gitmesi ile beraber  puanları vermesi  bir oldu. Bronz müsabakasında  Litvanyalı güreşçiye kontrolsüz saldırınca kaybetti. Tecrübe diyorum !!

66kg. Volkan ÇAKIL; 22 yaşında. Kurası iyi idi.. ilk müsabakasını 1/8’ de Litvanyalı güreşçi ile yaptı. Normalde müsabakadan galip ayrılmalı idi. Eline gelen fırsatı kaçırdı.. Ah Volkan !!

71kg. Murat DAĞ;23 yaşında. Müsabakalara iyi başladı. İlk güreşini İsveçli ile yaptı ve 9/1 yendi. Çeyrekte Beyaz Rus güreşçiyi 5-1 yenerek adını yarı finale yazdırdı. Yarı finalde Gürcü ile eşleşti .Bronz madalya için çıktığı müsabakada; Ukraynalı güreşçi ile eşleşti. 7/7’ den kaybetti. Biraz daha tecrübe.. 

75kg.Fatih CENGİZ;22 yaşında . Eleme turunda Litvanyalıyı 8-0 geçti. 1/8’ de Danimarkalı güreşçiyi 2-1yendi.Çeyrekte ise Rus güreşçiyi bitirmesine rağmen, zonda yaptığı yanlış ataklarla kaybetti.  Tecrübe diyorum. Emrah dışında, Serkan-Furkan-Yunus Emre’de var.. Rekabet sonunda 2020 için..

80kg.Burhan AKBUDAK; 22 yaşında. Favori güreşçilerimizden idi ve bu yaş grubunda tecrübeli olup madalyaları vardı. İlk müsabakasında Rus güreşçiyi perişan etti. 8-0 .Çeyrekte Ukraynalı güreşçi ile karşılaştı. Bir anda çarpıldı. Ardından parterde kolunu da kaptırınca olan oldu. Konsantrasyon !!

85kg. Ali CENGİZ ; 21 yaşında favori güreşçilerimizden idi. İlk turda Hırvat güreşçiyi rahat yendi. Alman ile mücadelesinde bir anlık hata müsabakayı kaybetmesine neden oldu. İyi mücadele etti.

98kg.Fatih BAŞKÖY; 23 yaşında. Sırp güreşçiyi 9-0 geçti. 1/8’ de İsveçliyi 4/1 yendi. Çeyrekte Macar güreşçiyi 5-1 geçti.Yarı finalde ise Azeri güreşçiye 5-4 yenildi. Rus güreşçiyi 3-0 yendi.Birinci olmalıydı.

130kg. Osman YILDIRIM; 21 Yaşında. Şampiyon oldu. Osman; 1/8’ de Rus güreşçiyi 4-2 rahat geçti. Çeyrekte Norveçliyi 9-1 yendi. Yarı finalde, alman güreşçiyi 9-0 ,finalde ezeli rakibi Gürcü güreşçiyi yenen Litvanyalıyı 5-1 yenerek istiklal marşımızı çaldırttı. Bravo Osman, daha yapacak çok iş var.

Genel  olarak ise; Yazımızın başlığından da anlaşılacağı gibi¸ “Keşke şunu yapmasaydım  dememek için Grekoromende yeni kurallarla ilgili  az daha adaptasyon gerekiyor. Birkaç maçı öndeyken kaybettik. Kasımda yapılacak Dünya şampiyonasında altın sayımız artmalı..  Öncelikle bir kez daha belirtelim; Antrenmanda hata yapıla bilinir, telafisi var  ama müsabakada maalesef yok !!  Hata ,şansızlık, bir anlık gafletler olmazsa takım en kötü ikinci olurdu bu tabloda.. Öyleyse keşke dememek için !      Top yekun her şeyimizle hazır olmalıyız. Müsabakadan önce yapılacakları harfiyen yerine getirebilmek, müsabakada köşe ile diyalog içerisinde olmak, minderde iyi bir strateji belirleyip soğukkanlı olmak ve en önemlisi gelebilecek fırsatları kaçırmamak, rakip üzerine koşmamak, rakibi kontrol etmek , puan verirken cimri olmak ,rakip analizinin antrenörü ile beraber yapmak ve diğer… Son olarak; Teknik ekip ve sporcularımızı; 2017 Yılının “Büyük-U23”  teki  ilk şampiyonası idi. Sırada bir ay sonra; Avrupa-İslam Oyunları, sonra Büyükler/Ağustos/Dünya ve U23/Kasım/Dünya şampiyonaları.. Zor bir süreç bizi bekliyor.     Her şey Türk güreşi için

 İnternetten ;  www.guresiyorum.com  Ata Karataş–   atakatatas –  @AtaAtakaratas53  –   Ata Karataş WhatsApp  05327757725 E-Posta; atakartas53@gmail.com

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun