İkinci Bölüm;Madalya/kota alan güreşçilerimiz; RIZA,TAHA,SELÇUK.

2015 Dünya Şampiyonası  ve 2016 RIO Olimpiyat  oyunlarına  “324 Gün” kala..Bu yazımı  dört  bölüm halinde  sizlere  sunacağım. İkinci Bölüm;Madalya/kota alan güreşçilerimiz; RIZA,TAHA,SELÇUK.
Rıza KAYAALP;Yaklaşık on yıldır,güreşte ağır sıklette ambargoyu devam ettiren  Kübalı güreşçi Lopez Rıza’nın en büyük rakibi idi.Bu güreşçi için UWW bence ağır sıkletteki 120kg’ ı onun için ,on kg arttırarak 130Kg’a çıkardı.Bir kaç yıldır da Rıza bunu yenemiyordu. Anlayacağınız Rıza las Vegas’ ta onu yenmekle bir anda Dünya spor basınında en çok konuşulan kişi konumuna geldi. Yanlış anlamayın ama Türkiye’de bu olay istenen şekilde basında yer almasa da,yinede ses getirdi.İkinci kez Dünya şampiyonu oldu.
Bu arada 2012 Londra’da bronz madalya alan Rıza’nın 2016 Rio için “ALTIN” ile ilgili ümitlerimizi bir ileriki safhaya taşıdı..Allah nazardan saklasın.
Kendi düşünceleri; “Kayaalp, Lopez karşısında elde ettiği başarının çok sevindirici olduğunu belirterek, “Bir efsaneyi bitirdim. Rakibimi iyi analiz ettim ve çok iyi savunma yaptım. Hocalarımın bana verdiği taktikleri harfiyen uyguladım. O yaşlıydı, ben gençtim. Bana ayak uyduramadı” dedi. ASKİ Güreş kulübünde güreşiyor.

Taha AKGÜL,Rıza Kayaalp gibi ağır sıklette güreşen “Başpehlivan” tabiri ile adlandırdığımız  şampiyonumuz..Taha’ya geçmeden “Sezar’ın hakkını Sezar ‘a verelim” Taha Akgül daha ünlü olmadan ,zamanın Federasyon Başkanı Dr. Osman Aşkın BAK’ ın; Zamanın milli takım antrenörü, Adem Bereket’ e dönerek birkaç gelecek vadeden gençle beraber Taha’yı al ve onun pişeceği ,yetişeceği turnuvalara götür.Kilo almasına da yardımcı ol “ dediğini hatırlıyorum.
Taha Akgül; Bir anda Las Vegas’ ta ; Evet yanlış okumadınız,şaşırmayın…Tam 62 saniyede ünlü kilit oyunuyla Dünya şampiyonası finalinde, Azeri güreşçiyi yenerek  Taşkent 2014 ‘ten sonra ikinci kez Dünya şampiyonu oldu. O da manşetlerdeki yerini aldı ve Rıza ile beraber bir anda Dünya’da ve Türkiye’de  spor gündemine oturdu.2016 RIO için oda “ALTIN” umutlarımızdan..
Düşünceleri; “Bundan sonraki hedefim olimpiyatlar olacak” .Akgül, karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamada, bir sene boyunca şampiyonaya çok iyi hazırlandığını belirterek, “Burası olimpiyatlar öncesi en büyük şampiyonaydı. Bütün ülkeler buraya en iyi sporcularıyla geldi. Çok şükür dünya şampiyonluğumu ikiye çıkardım. Bundan sonraki hedefim olimpiyatlar olacak” diye konuştu.  ASKİ Güreş kulübünde güreşiyor.

Selçuk ÇEBİ;2009-2010 yıllarında Dünya şampiyonu olunca esas hedefi ,Milletvekili-Eski federasyon Başkanı ve  efsane sporcu;Hamza Yerlikaya’ nın yaptığı gibi durumu üçlemek.Dünya şampiyonası öncesi beş –altı ay önce seçimler için aday olunca,sonrasında kampa gelmiş ve iyi durumda değildi. Ancak her gün çalışmanın üzerine bir şeyler daha koyarak hazırlandı.Aladağ son kampta ise Şampiyonluğun sinyallerini vermeye başlamıştı.Onun için önce işi üçlemek vardı aklında ve gerçekleşti.  Zorlu müsabakalar yaptı.Finalde ise kanının son damlasına kadar sabretti ve Altın madalya’ya ulaştı.Şimdi hedefi 75kg’da sanırım Rio vizesi alıp ,Olimpiyat madalyası ile güreşi noktalamak.  Kilo düşme planlı ve düzenli bir beslenme ile diyetisyen kontrolünde gerçekleşmeli.
Düşünceleri; Onun düşünceleri yerine ;Tgf. Başk.Musa Aydın; “Şampiyonluğu nedeniyle Selçuk Çebi’yi tebrik ederek, “Selçuk, buraya gelmeden önce bana ; “3. Şampiyonluğumu kazanacağım başkan’ demişti. Onun bu savaşçı ruhu, herkese örnek olmalı. İnanmak başarmanın yarısıdır. Savaştı ve şampiyonluğu hak etti” dedi . İBB Güreş kulübünde güreşiyor.
Güreşiyorum köşe yazılarım;Türkiye gazetesinde ;Yaklaşık on dört yıl devam etti. 2015 yılından itibaren de  kendi kişisel web sitem,www.guresiyorum.com ,Facebook sayfamda  gündemi sizlere sunmaya çalışıyorum. İnstigram,twiter ve e-posta ilede destekliyorum…….

Her Şey Türk Güreşi İçin. TRTSPOR’ da Her Perşembe ; TGF’nin katkısı ile “ERMEYDANI” yayınlanmakta.
atakaratas53@gmail.com www.guresiyorum.com www.facebook.com; Ata Karataş www.twitteer @AtaAtakaratas53 , İnstagram atakatatas Tel;Güncel Tel;05327757725

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun