TAŞKENT TE SERBEST TE MAYA TUTTU GÜREŞİYORUM

Güreşiyorum 12/09/2014-CUMA

TAŞKENT’TE SERBEST’TE MAYA TUTTU..                                                          

Şampiyona öncesi;FILA Başkanı;N.laloviç seçildi,Logo değişti ve Ender Büyükerşen’e tören yapıldı. Başlıktan da anlaşılacağı gibi serbest stilde,başkan Hamza YERLİKAYA’nın ,teknik ekip ile beraber hazırladığı  maya tuttu.2013 Yılında Hamza Yerlikaya Federasyonu;Dünya’da İlk altınını Taha AKGÜL ile ve uzun yılardır alınamayan dört madalyanın alındığı önemli bir takım üçüncülüğüne imzasını attı.. Hatırlatalım ve gevşemeyelim diye söylüyorum;Önümüzde RIO Olimpiyatları öncesi vizelerin alınacağı ABD’de yapılacak çok çok önemli bir Dünya şampiyonası var.(Dikkat! Her sıklette ikişer sıklet Olimpiyatlarda müsabaka yapılmayacak.)

Çağımızda internet müthiş bir iletişim aracı,pazartesi gününden beri bütün müsabakaları izledim.

Uyku derseniz orayı hiç dile bile getirmeyeyim.Birde Grekoromen uğurlama ve Serbest karşılamayı sayarsak uyku çok az. Ama izlediğime değdi. Son yılların en keyifli ve zevkli müsabakalarını izledik.

Başarıyı kutlayan;Cumhurbaşkanı,Başbakan,Spor Bakanın tebrikleri de güreşe anlam kazandırdı.

Güreş Tarihine baktığımızda;Tarihe mal olmuş bir çok takım derecesi ve madalyalarda mevcuttur. Taşkent’te alınan ise;Son yılların önemli başarılarından ve kırk yıl sonra “DÖRT MADALYA” alınan Dünya şampiyonasıdır.(1974 /İstanbul dört madalya)

Bunun yanı sıra; İki kalemde de önemli başarılarımızı sizlere bir kez daha hatırlatmayı istedik.

1-Özellikle tarihi Takım şampiyonluklarımızı;1951,54,57,66 ve 1994 yıllarında almışız.

2-İkincilik ve üçüncülükler ise;1989/3.,1997/2.,199/3. Ve yakın zamanda ise 2007 yılında 2.lik..               Bütün bunlar ve Taşkent , şanlı güreş tarihimizin tozlu sayfalarında yerini aldı.Emeği geçenlerden ; Başta Hamza Yerlikaya ve TGF Yönetimi,teknik adam,güreşçiler ve diğerlerine teşekkürler.                                                        Serbestin değerlendirmesine geçelim;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Söylemiştik;İddialı ülkeler burada;2016 RIO(690 gün kaldı)’nun çekirdek kadrosunu denemek ve sonrasında yol haritasını belirlemek için katıldılar.Başta Rusya,Türkiye ve diğer iddialı ülkeler genç ağırlıklı kadrolarla minderde idi.Özellikle;Rusya’dan 70,74  ve 86kg müthişti. Azerbaycan,İran ve ABD ve bazı ülkeler istenen performansı gösteremedi.

57KG.AHMET PEKER;Performansını kullanamadı.Rekabete;Sezar ve gençler dahil edilmeli.

61.RECEP MÜNÜR AKTAŞ ;Özbek güreşçiyi yendi ama Kazak sporcuda aynı mücadeleyi gösteremedi. Bu sıklette de gençler dahil edilmeli.

65KG MUSTAFA KAYA;Müsabakalara fevkalade iyi başladı.Kuzey Kore’liyi yendikten sonra ,Amerikalı ile nefesleri kesen bir güreş attı.Daha sonra Azeri güreşçiyi de alt ederek yarı finalle kaldı.Yarı finalde İranlı güreşçiye yenildi.Bronz için mindere çıktı.Puan rekorunun kırıldığı bir maçtan beşincilik ile ayrılmak durumunda kaldı.Mustafa rekabet sonucu takıma girdi.Servet ile beraber madalyaya yakın.

70KG YAKUP GÖR;Sonuna kadar mücadele etmenin ve azmetmenin sonucu şampiyonluk olmasa bile Altın kadar önemli bir başarıya imza attı.Sırası ile Mısır,Japon,Özbek ve Tacik güreşçileri yenerek finale kaldı.Finalde Rus güreşçi karşısında istenen performansı gösteremedi.Tebrikler.

74KG SONER DEMİRTAŞ;Beklentimizin olduğu bir güreşçi idi.İlk müsabakasını gürcü ile 4-3 ‘lük bir sayı ile kaybetti.Gürcüde yenilince madalya şansı kalmadı.Eksikleri var.Yakın zamanda gidermeli.

86KG SELİM YAŞAR;İlk  kez Türk Milli mayosunu giydi ve anlamlı bir madalya alarak bu sıklette iddialı olduğunu gösterdi.Ukrayna ve Bulgar güreşçilerini rahat geçti.Rus ile kıran kırana bir müsabaka sonrası yenildi.Bronz maçında Kazak güreşçiyi  rahat yendi.İleride rekabete katılacak diğer güreşçilerle bu sıklette iddialı duruma geliriz.Tebrikler                                                                                                         

97KG ŞAMİL ERDOĞAN; İlk  kez Türk Milli mayosunu giydi finalde bir saniye değil salise ile kaybetti. Altından oldu.2015 Dünya’da vizeyi alır ve RIO’ ya gider sanırım.Ancak diğer sıkletler gibi yanına iddialı isimleri katmak gerek.Tebrikler.                                                                                                                               

  125KG TAHA AKGÜL ;Onun için yaptığım yorumda; “Artık Dünya’da Altın almanın zamanı geldi.Beklentiler Taha’da yüksek.” Demiştim.Finale kadar rahat güreşerek rakiplerini dize getirdi. Finalde zorlandı.2015 Dünya ve RIO için daha iyi hazırlanmalı.Partnerler iyi ayarlanmalı.Tebrikler.                                                                           Yine madalya beklentimi yazmıştım;“Beklenen; Üç madalya;(En az biri altın)ama beni geçtiler dört oldu. “Tahmini Madalya beklenen öncelikli sıkletler;125kg,97kg, 70kg,86kg,65kg,74kg, 57kg,61kg.”  Genel olarak;Çırpma revaçta idi.Dalmalar ha keza öyle.Grand teknikleri bol bol  izledik,            Huzurunuzda;Teknik ekibi ve emeği geçen amiral kadrosunu sıralayayım dedim:                    

     NECMİ GENÇLAP(Tek.Dir.) ANTRENÖRLER ; ABDULLAH ÇAKMAR,NESRULLAH BAYSAL,                   EFRAHİM KAHRAMAN,MASÖR;TAMER KISACIK .OKTAY AKTAŞ BEYEDE TEŞEKKÜRLER.

atakaratas53@gmail.comwww.guresiyorum.com
www.facebook.com;Ata Karataş www.twitteer @AtaAtakaratas53 ,İnstagram atakatatas                                                                    Mesaj Tel;05363449195-05053690202 Güncel Tel;05327757725

Benzer Haberler

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberi Paylaş

spot_img

Son Haberler

Bülten

Güncel kalmak için abone olun